avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... comisie rogatorie internationala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

comisie rogatorie internationala

OBIECT dosar comisie rogatorie internationala
Materia juridica Penal
stadiu procesual fond
parti x intimat
solutie amana cauza la data ..pentru cand se va repeta procedura de citare
solutie constata imposibilitatea efectuarii comisiei rogatorii
e grav ce inseamna asta
el e fugit in strainatate eu sunt mama lui si nu stiu ce a facut o fi grav
ii trebuie avocat
Ultima modificare: Luni, 23 Aprilie 2012
ContSters198721, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:16, 23 Aprilie 2012
Comisia rogatorie internationala presupune indeplinirea anumitor acte de urmarire penala in afara tarii, de catre o autoritate judiciara straina, de acelasi rang cu autoritatea romana , cum ar fi:localizarea si identificarea persoanei, ascultarea unor martori, experti,cercetari locale, efectuarea de perchezitii, confruntarea, sechestrul, supraveghere de telecomunicatii, comunicarea de acte, transmiterea unor mijloace de proba, etc.
In cauza de fata s-a constatat imposibilitatea efectuarii unuia din actele de urmarire penala enumerate
Probabil ca s-a dorit audierea lui prin comisie rogatorie.
Depinde ce calitate are in dosar.
Are insa dreptul la avocat indiferent de calitatea pe care o are atunci cand va fi audiat.
Daca se impune sau nu sa ii angajati avocat ramane la latitudinea dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot afla in ce dosar am fost chemat ca martor teodorapop teodorapop Am primit o citație cum ca sunt chemat ca martor intr -un dosar însă nu găsesc pe nici un portal cauza cu nr ..... Așa scrie pe citație :\"sunteți ... (vezi toată discuția)
Majorare pesie alimentara norocel_bab norocel_bab ce reprezinta cererea rogatorie ? ce se solicita prin aceasta cerere ? prin neprezentarea partilor la proces acesta s-a suspendat , tot o data trebuiau depuse ... (vezi toată discuția)