Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... comisie rogatorie internationala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

comisie rogatorie internationala

OBIECT dosar comisie rogatorie internationala
Materia juridica Penal
stadiu procesual fond
parti x intimat
solutie amana cauza la data ..pentru cand se va repeta procedura de citare
solutie constata imposibilitatea efectuarii comisiei rogatorii
e grav ce inseamna asta
el e fugit in strainatate eu sunt mama lui si nu stiu ce a facut o fi grav
ii trebuie avocat
ContSters198721, utilizator
Comisia rogatorie internationala presupune indeplinirea anumitor acte de urmarire penala in afara tarii, de catre o autoritate judiciara straina, de acelasi rang cu autoritatea romana , cum ar fi:localizarea si identificarea persoanei, ascultarea unor martori, experti,cercetari locale, efectuarea de perchezitii, confruntarea, sechestrul, supraveghere de telecomunicatii, comunicarea de acte, transmiterea unor mijloace de proba, etc.
In cauza de fata s-a constatat imposibilitatea efectuarii unuia din actele de urmarire penala enumerate
Probabil ca s-a dorit audierea lui prin comisie rogatorie.
Depinde ce calitate are in dosar.
Are insa dreptul la avocat indiferent de calitatea pe care o are atunci cand va fi audiat.
Daca se impune sau nu sa ii angajati avocat ramane la latitudinea dvs.