Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ancheta sociala an madrid
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ancheta sociala an madrid

am un divort an romania si avocatul meu a cerut sa fac o ancheta sociala la domiciliul meu din madrid asi dori sa stiu unde trebuie sa merg ,aici an madrid si ce trebuie sa fac cine stie si a trecut printr_un divort va rog sa ami spuneti
La cererea părţilor sau din oficiu, autorităţile judiciare române pot să solicite efectuarea unei comisii rogatorii în străinătate. Autorităţile judiciare române trimit cererea de comisie rogatorie Ministerului Justiţiei.
Ministerul Justiţiei este autoritatea centrală competentă să transmită în străinătate cererile de comisii rogatorii.
După primirea cererii de comisie rogatorie, Ministerul Justiţiei efectuează controlul de regularitate internaţională şi transmite cererea de comisie rogatorie direct autorităţii centrale competente din statul unde urmează a se efectua sau, în caz de urgenţă, misiunii diplomatice ori consulare a României din statul respectiv, prin intermediul Ministerului Afacerilor Externe, dacă legislaţia acestui stat o permite.
Cererea de comisie rogatorie conţine următoarele menţiuni:
a) autoritatea solicitantă;
b) autoritatea solicitată;
c) identitatea şi adresa părţilor;
d) obiectul cauzei, cu un scurt rezumat al faptelor;
e) obiectul comisiei rogatorii;
f) numele şi adresa persoanelor care urmează a fi audiate prin comisie rogatorie;
g) întrebările care urmează a fi puse sau faptele în legătură cu care vor fi puse întrebări;
h) documentele de examinat;
i) precizarea împrejurării dacă depoziţia se ia sub jurământ sau numai prin afirmaţii;
j) alte solicitări speciale.
Cornel Vasile, Consilier juridic