avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Majorare pensie intretinere minor, venituri din Spania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Majorare pensie intretinere minor, venituri din Spania

Bună ziua,

În ce condiții se poate mari pensia de intretinere, dacă fosta soție mai are un copil

dintr.o altă relație?

Cine poate solicita veniturile din Spania? Temei legal.
Cel mai recent răspuns: ContSters257745 , utilizator 20:38, 4 Martie 2016
Explicati mai multe. Cine plateste pensia acum? Daca fosta sotie e platitoarea de pensie catre dvoastra si i s-a fixat 25% din net, prin nasterea unui al doilea copil, contributia ptr primul se diminueaza la 16,7%.
Ea lucreaza in Spania cu forme legale, are un salariu de 800 euro. Cum pot obtine acele venituri sau cine le poate obtine? daca ea nu vrea sa depuna veniturile.
Deci copilul dvoastra ar avea dreptul la 137Euro. Cat plateste acum? Daca cunoasteti detaliile angajarii, instanta va cere confirmarea de la angajatorul din Spania.
plateste 175 lei pe luna, eu am solicitat instantei sa trimita o adresa catre fortele demuca spaniole, insa nu mi.au dat un raspuns.
Cererea dvoastra de investigatii cu Spania se face doar in cadrul unui proces prin care dvoastra cereti majorarea intretinerii. Instanta se va pronunta asupra oportunitatii acesteia. De aceea e important sa aduceti ceva date concrete prealabile.

Alte discuții în legătură

Majorare pesie alimentara norocel_bab norocel_bab ce reprezinta cererea rogatorie ? ce se solicita prin aceasta cerere ? prin neprezentarea partilor la proces acesta s-a suspendat , tot o data trebuiau depuse ... (vezi toată discuția)
Ancheta sociala an madrid JENNYD JENNYD am un divort an romania si avocatul meu a cerut sa fac o ancheta sociala la domiciliul meu din madrid asi dori sa stiu unde trebuie sa merg ,aici an madrid si ... (vezi toată discuția)
Comisie strainatate autoritate tutelara Kiwi Kiwi Buna ziua! Sunt cetatean roman, rezident spaniol cu domiciliul in Spania. In prezent am un proces, in Romania, de divort cu minor in urma casatoriei ... (vezi toată discuția)