Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... comisie strainatate autoritate tutelara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

comisie strainatate autoritate tutelara

Buna ziua!
Sunt cetatean roman, rezident spaniol cu domiciliul in Spania.
In prezent am un proces, in Romania, de divort cu minor in urma casatoriei contratata in Romania cu cetatean roman, proces care e pe rol de 2 ani( minorul are 9 ani, va implini 10 in iulie anul acesta). Tatal copilului este de acord ca divortul sa fie din vina ambelor parti, tutela minorului sa imi fie incredintata mie, sa plateasca pensie alimentara si sa-mi recuperez numele avut anterior. Minorul in prezent locuieste in Romania cu mama mea. S-a facut de catre Autoritatea tutelara o comisie in Romania, in casa mamei mele . Si totusi judecatorul a decis ca vrea o comisie si in Spania la domiciliul meu, unde va locui copilul. Toate bune si frumoase. Doar ca aici e dilema mea. Cine stabileste aceste comisii in Spania sau ce as putea eu sa fac sa anunt sau sa cer sa se faca o comisie, pentru ca totul se tergiverseaza de mai bine de 1 an .. Si nu inteleg unde si cine trebuie sa faca ceva. Daca cineva stie ce pot face eu aici in Spania, ca sa se efectueze acea comisie.. Avocata mea din Romania zice ca s-a trimis o hartie in Spania.. dar unde si cum nu se stie. La toate institutiile spaniole la care am intrebat nu au auzit de nici o comisie de genul asta si habar nu au si mai ales daca le zic de Romania .. deja sunt rataciti.
Ultima mea incercare a fost sa apelez la politie si primaria locala , unde pot cere un certificat de reintregire a familiei si pt acest certificat va veni cineva de la politie si cineva de la primarie-chestiuni sociale la mine acasa sa vada daca minorul va avea conditii..
Eu am infatisare in 21 mai si daca acest certificat nu este bun sau nu este luat in considerare de instanta romana, atunci se va amana pt septembrie .. si asta ar insemna sa intram in al treilea an de procese..
Ma intreb cam cat dureaza un proces unde partile au contradictii.. si nu sunt de acord cu cerintele celuilalt.
Deci daca cineva stie si ma poate ajuta, i-as fi mai mult decat indatorata.
Va multumesc anticipat!
Kiwi a scris:

Buna ziua!
Sunt cetatean roman, rezident spaniol cu domiciliul in Spania.
In prezent am un proces, in Romania, de divort cu minor in urma casatoriei contratata in Romania cu cetatean roman, proces care e pe rol de 2 ani( minorul are 9 ani, va implini 10 in iulie anul acesta). Tatal copilului este de acord ca divortul sa fie din vina ambelor parti, tutela minorului sa imi fie incredintata mie, sa plateasca pensie alimentara si sa-mi recuperez numele avut anterior. Minorul in prezent locuieste in Romania cu mama mea. S-a facut de catre Autoritatea tutelara o comisie in Romania, in casa mamei mele . Si totusi judecatorul a decis ca vrea o comisie si in Spania la domiciliul meu, unde va locui copilul. Toate bune si frumoase. Doar ca aici e dilema mea. Cine stabileste aceste comisii in Spania sau ce as putea eu sa fac sa anunt sau sa cer sa se faca o comisie, pentru ca totul se tergiverseaza de mai bine de 1 an .. Si nu inteleg unde si cine trebuie sa faca ceva. Daca cineva stie ce pot face eu aici in Spania, ca sa se efectueze acea comisie.. Avocata mea din Romania zice ca s-a trimis o hartie in Spania.. dar unde si cum nu se stie. La toate institutiile spaniole la care am intrebat nu au auzit de nici o comisie de genul asta si habar nu au si mai ales daca le zic de Romania .. deja sunt rataciti.
Ultima mea incercare a fost sa apelez la politie si primaria locala , unde pot cere un certificat de reintregire a familiei si pt acest certificat va veni cineva de la politie si cineva de la primarie-chestiuni sociale la mine acasa sa vada daca minorul va avea conditii..
Eu am infatisare in 21 mai si daca acest certificat nu este bun sau nu este luat in considerare de instanta romana, atunci se va amana pt septembrie .. si asta ar insemna sa intram in al treilea an de procese..
Ma intreb cam cat dureaza un proces unde partile au contradictii.. si nu sunt de acord cu cerintele celuilalt.
Deci daca cineva stie si ma poate ajuta, i-as fi mai mult decat indatorata.
Va multumesc anticipat!

La ambasada/ consulatul Romaniei in spania v ati interesat ? Mai mult daca aceasta cauza se va amina pina dupa implinirea virstei de 10 ani de catre copil acesta va fi audiat in camera de consiliu de catre judecator, in absenta parintilor pentru a afla de la el sit reala si optiunea lui referitoare la domiciliu
la Oficiul Protectiei copilului din teritoriul,in care domiciliati in Spania. In Germania era asa zisul Jugendamt (oficiul pentru protectia minorului) raspunzator.
Pai daca tu, care stai in Spania nu ai aflat, de unde sa stim noi in Romania?#-o
Eu am avut un proces similar, la care mi s-a facut ancheta sociala in Belgia. A durat, intr-adevar, ceva mai mult dar cam in 9 luni s-a terminat.
Nu iteleg, nu v-ati putut lua o sapatamana concediu sa veniti in Romania la ancheta sociala? Si scapati de toata tevatura asta, sa nu va mai intindeti pe procedura prin comisie rogatorie si restul?...
Si avocatul ala nu poate da 3 telefoane sa afle care este institutia care face aceste constatari din partea Spaniei?

In baza unei conventii internationale pe probleme de gen, fiecare tara care a semnat are o autoritate care face aceste constatari pentru procese desfasurate in alte tari; si mai are si o alta autoritate unde se primesc cererile de gen pentru procese interne in care se cer constatari din afara.
Asa incat, o astfel de cerere de comisie rogatorie se adreseaza Ministerului de justitie (asta trimite, de la noi, mai departe, cererea, catre autoritatea competenta Spaniola, competenta sa o primeasca; de regula, tot vreun minister, cam tot de justitie, dar nu e peste tot aceeasi autoritate). Aia desemneaza la nivel local cine vine si constata.

Nu caut acum conventia, da' e enervant ca avocatul nu a putut telefona la Ministerul justitiei sa afle... Spuneti-i sa dea un telefon la Ambasada Spaniei din Romania (desi ma indoiesc, mai bine la a noastra de acolo, sau la consulat) sau la minister la noi.
Potrivit art.4 Conventia între România si Spania - complementara la Conventia privind procedura civila, încheiata la Haga la 1 martie 1954 , comisiile rogatorii în materie civilă şi comercială, care provin de la un stat contractant şi ar urma să fie executate pe teritoriul celuilalt stat contractant, vor fi adresate de autoritatea judiciară solicitantă autorităţii judiciare solicitate prin intermediul ministerelor de justiţie ale celor două state contractante.
Ministerul Justiţiei este autoritatea centrală competentă. Asadar, va puteti adresa Ministerului de justitie din Spania sau Consiliului general al puterii judiciare (Consejo general del poder judicial cu sediul la Madrid)