Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... determinare noxe chimice la locurile de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

determinare noxe chimice la locurile de munca

care este periodicitatea determinarii noxelor chimice la locurile de munca ( anual, la schimbarea tehnologiei..)
Da, se face:
- anual
- daca schimbati instalatiile
- daca apar defecte in instalatii - dupa remedierea lor, se face din nou determinarea noxelor de la locurile de munca.
In functie de specificul activitatii dvs., organismele acreditate carora trebuie sa va adresati pentru determinarea acestor noxe va pot oferi mai multe amanunte.
Multumesc!
Exista vreun act legislativ in care sa se specifice punctual periodicitatea anuala?
Cu placere :)
Actul normativ care va poate lamuri este HG. nr. 246/2007 privind metodologia de reinnoire a avizelor de incadrare a locurilor de munca in conditii deosebite, dar periodicitatea, din cate stiu eu, era stabilita prin contractele colective de munca. Or, cu modificarile la Codul muncii, nu stiu sa va spun exact cum este acum. Insa cred ca de la ITM puteti obtine mai multe informatii concrete, pentru ca acolo trebuie sa depuneti o cerere pentru incadrarea locurilor de munca in conditii deosebite.
ContSters196669, utilizator
am citit Hotararea de Guvern nr. 1218 din 6 septembrie 2006
privind stabilirea cerintelor minime de securitate si sanatate in munca
pentru asigurarea protectiei lucratorilor impotriva riscurilor legate de
prezenta agentilor chimici si am notat art 10, 13, 14 si mai ales art. 22 care face referire la acest subiect:Art. 22. - Daca nu demonstreaza clar prin alte mijloace de evaluare ca, in conformitate cu art.
20, au fost luate masuri adecvate de prevenire si protectie, angajatorul efectueaza masurarile necesare ale agentilor chimici care pot prezenta un risc pentru sanatatea lucratorului la locul de munca, in mod regulat si ori de cate ori se produce vreo schimbare a conditiilor care pot afecta expunerea lucratorilor la agenti chimici, in special cu privire la valorile limita de expunere profesionala
Multumesc! Ma ajuta mult informatia dvs. pt. alt scop.
Eu ma refer la locuri de munca cu noxe chimice supravegheata, care nu se incadreaza la... conditii deosebite.
O zi buna