Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... organizare tragere la sorti
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

organizare tragere la sorti

Buna ziua. Firma noastra a organizat un concurs in cele doua magazine pe care le detine. Castigatorul urmeaza a fi desemnat prin tragere la sorti. Exista vreo prevedere legala privind componenta comisiei (un prieten mi-a spus ca ar trebui ca aceasta sa contina un avocat, executor sau jurist) sau modul de organizare a tragerii la sorti? multumesc
Cititi "Ordonanţa nr. 99/2000" la art. 41 si urmatoarele.
Va multumesc.
Ok. Am citit OG 99/2000. LA art 43 alin 1 se prevede ca regulamentul si orice alte documente pe baza caruia urmeaza sa se desfasoare loteria publicitara trebuia sa fie autentificat de catre un notar public inainte de inceperea operatiunii.
Am verificat apoi la contraventii si nu este prevazuta nici o sanctiune pentru nerespectarea acestei dispozitii. Mi-a scapat mie ceva sau chiar nu exista o sanctiune in cazul in care nu se respecta aceasta prevedere? Multumesc