Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cale atac inpotriva incheierii de respingere a cererii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cale atac inpotriva incheierii de respingere a cererii de suspendare pe art 244 C.p.civ?

Buna ziua,
va supun atentiei o speta:
-In prima instanta se formuleaza o cerere de suspendare a judecatii in temeiul art 244 C p civ (suspendarea legala facultativa).
-Este respinsa prin incheiere.
In opinia mea, ea nu poate fi atacata decat odata cu fondul cu apel/ recurs functie de natura cauzei, fiind o incheiere care nu intrerupe cursul judecatii - art 299 alin 1 raportata la art 282 alin 2.
Termenul de exercitare al caii de atac este de 15 zile care curge de la comunicare daca legea nu dispune altfel
Gresesc?
Intrebare:
Care este calea de atac contra incheierii de respingere a cererii de suspendare a judecatii intemeiata pe art 244 C p civ si in ce termen poate fi exercitata ?

Va multumesc
Avran Razvan - Cabinet Avocat, Avocat
chiar dvs ati specificat ca calea de atac prevazuta de codul de procedura civila se poate face doar cand se ataca fondul.