Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... reziliere contract achizitie publica lucrari
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

reziliere contract achizitie publica lucrari

As dori stiu daca am semnat deja un contract de achizitie publica de lucrari si renunt la acesta la o zi dupa semnarea acestuia,se anuleaza sau nu licitatia
Nu se anuleaza licitatia.
Inteleg ca dvs reprezentati ofertantul castigator.
In cazul in care refuzati executarea contractului autoritatea contractanta are dreptul de a emite pretentii asupra garantiei de buna executie daca aceasta a fost constituita, in limita prejudiciului creat. De asemenea, autoritatea contractanta poate solicita plata de daune-interese pentru neexecutarea culpabila a obligatiilor contractuale.
Conform ART. 204 din OUG nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziţie publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice şi a contractelor de concesiune de servicii:
"(1) Autoritatea contractantă are obligaţia de a încheia contractul de achiziţie publică cu ofertantul a cărui ofertă a fost stabilită ca fiind câştigătoare, pe baza propunerilor tehnice şi financiare cuprinse în respectiva ofertă.
(1^1) În cazul în care autoritatea contractantă nu poate încheia contractul cu ofertantul a cărui ofertă a fost stabilită ca fiind câştigătoare, datorită faptului că ofertantul în cauză se află într-o situaţie de forţă majoră, atunci aceasta are dreptul:
a) fie să declare câştigătoare oferta clasată pe locul doi;
b) fie să anuleze aplicarea procedurii pentru atribuirea contractului de achiziţie publică."