Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general imprumut intre firme
Discuție deschisă în Contabilitate în general

imprumut intre firme

Buna seara,

Am cautat prin forum si n-am gasit un raspuns concret si actual la aceasta intrebare: se poate incheia un contract de imprumut (bani) intre doua SRL ?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Acordarea de imprumuturi cu sau fara dobanda atat asociatilor, cat si tertilor trebuie sa fie tranzactii ocazionale! In caz contrar, aceste tranzactii se considera a fi acte de comert!

[ link extern ]
Contractul pe care vreau sa-l inchei va fi pe 3 ani, cu dobanda 0, intre doua SRL, fara sa am in obiectul de activitate al firmei codul pentru creditare/imprumut. Pot sa fac un singur contract, dar sa virez suma in mai multe transe prin caserie?