Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool la volan

Buna ! Am facut o greseala mare cand m-am urcat la volan dupa ce am consumat aprox 4 beri . Alcooltestu mi-a indicat 0.57 . Sunt sanse ca probele biologice sa fie in limita legalului ??. Va rog un raspuns cat de rapid . Va multumesc si stiu ca am facut o fapta demna de dispret !
marcu001, utilizator
Valorile indicate de aparatul etilotest,in urma recoltarii probelor biologice se vor dubla.
Deci in aceasta situatie vi se va intocmi dosar penal pentru confducerea unui vehicul cu o imbibatie alcoolica mai mare de 0,80 g./l. alcool pur in sange,conform art.87 al.1 din OUG nr.195/2002
Conform textului mentionat pedeapsa este intre 1 an si 5 ani inchisoare.
Recomandarea este sa recunoasteti fapta atat la urmarirea penala,cat si in fata instantei,situatie in care limitele pedepsei dvs,vor fi micsorate cu 1/3,conform art.320 ind.1 c.pr.pen.
In situatia in care nu aveti antecedente penale,in functie si de alte circumstante atenuante si personale ale dvs,este posibila aplicarea unei pedepse cu suspendarea executarii ,conf.art.81 c.pen.
Permisul de conducere va fi anulat si urmaza ca la 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare sa depuneti actele in vederea redobandirii sale.
vreau sa stiu daca o sa primesc si o amenda
In aceasta situatie,in functie de probatoriile administrate,de situatiile despre care am facut vorvire anterior, este vorba despre o sanctiune cu inchisoarea ,cu suspendarea executarii.
Textul de lege citat anterior nu prevede aceasta posibilitate.