Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... problema cu scutirea platii de la onorariul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

problema cu scutirea platii de la onorariul de expertiza

Bunica mea a obtinut in instanta admiterea unei cereri de ajutor public judiciar sub forma scutirii de la plata onorariului de expertiza pentru un lot de pamant pe care il revendica, dar deja procesul pe rol a fost amanat de doua ori din cauza ca niciun expert nu doreste sa faca aceasta evaluare fara bani. Intrebarea este : Ce poate face ,in conditiile in care nu-si poate permite sa plateasca un expert?
Detaliati ce cere si ce acte are.
Se cere dobandirea proprietatii unui lot de pamant de cca.1600m, caruia i-au fost platite in ultimii 30 de ani impozitele de catre bunica mea (are chitantele aferente si adeverinta de la primarie ca aceste impozite au fost platite).De acest lot bunica mea s-a folosit in tot acest timp fiind cultivat cu legume.Acest lot nu are apartinatori, bunica i-a facut cadastru.
Era mai simplu sa mergeti la Primarie si sa solicitati emiterea Ordinului prefectului daca exista evidenta agricol si rol la fisc. Poate are doar o schita cadastrala, cadastrul nu poate fi depus fara act de proprietate.
Cine este paratul din proces?
avvalentina, utilizator