Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Sindicat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Sindicat

Buna ziua,

Salariatii s-au constituit intr-un sindicat; stiu ca se tine contabilitate in partida dubla.
In situatia in care singurele venituri vor fi cele din cotizatiile membrilor si singurele cheltuieli vor fi cateva cheltuieli de protocol (agende de Paste de ex) si niste ajutoare umanitare/ sociale pt un membru aflat in dificultate, sindicatul are vreo obligatie de plata catre buget?
Eu cred ca nu, fiindca nu desfasuram activitate economica. Pur si simplu, noi cotizam si, de comun acord, facem niste cheltuieli.
Am depus si in anii anteriori (si depunem si anul acesta) bilantul si... atat. Niciodata nu am platit ceva la stat, dar as vrea sa fiu sigura ca e corect.

Multumesc,
Teo
Este corect asa cum ati procedat.