Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Buna seara,

Apelez la dumneavoastra pentru a imi raspunde la o intrebare. Lucrez la o companie iar contractul meu de munca prevede o clauza cum ca daca plec mai repede de 2 ani trebuie sa platesc o dauna in valoare de pana la 2000 de euro proportional cu perioada nelucrata.
Intrebarea este, daca atunci cand am semnat contractul de munca nu a fost luat in evidentele ministerului muncii respectiv nu avea nicio stampila a ministerului atunci am aflat ca nu are nicio valoare acest contract. Vreau sa spun ca impreuna cu stampila si semnatura celor autorizati de la firma trebuia sa existe si cea a ministerului. Contraziceti-ma daca nu am dreptate.
Contractul de munca se inregistreaza la Inspectoratul Teritorial de Munca in termen de 20 de zile, nu la Ministerul Muncii.
In coltul din dreapta sus pe prima pagina a contracutului de munca este un numar de inregistrare, o data si o stampila cu numele inspectorului de Inspectorat care a inregistrat contractul dvs.

Daca nu exista acest numar, data si stampila insemna ca ati lucrat "la negru", insa puteti face dovada incheierii contractului prin orice mijloace posibile spune Codul Muncii

Cand ati semnat contractul nu ati vazut acesta clauza?

Ati participat la vreun curs platit de companie sau cum?
robert25buc a scris:

Buna seara,
Apelez la dumneavoastra pentru a imi raspunde la o intrebare. Lucrez la o companie iar contractul meu de munca prevede o clauza cum ca daca plec mai repede de 2 ani trebuie sa platesc o dauna in valoare de pana la 2000 de euro proportional cu perioada nelucrata.
Intrebarea este, daca atunci cand am semnat contractul de munca nu a fost luat in evidentele ministerului muncii respectiv nu avea nicio stampila a ministerului atunci am aflat ca nu are nicio valoare acest contract. Vreau sa spun ca impreuna cu stampila si semnatura celor autorizati de la firma trebuia sa existe si cea a ministerului. Contraziceti-ma daca nu am dreptate.

Potrivit art.1 din Legea nr.130/1999-republicata, contractele individuale de munca se inregistreaza la Inspectoratul Teritorial de Munca in termen de 20 de zile de la data incheierii lui (de fapt, de la data inceperii activitatii).
Neinregistrarea contractului individual de munca la ITM constituie contraventie.

Forma scrisă a contractului individual de muncă constituie o condiţie ad probationem, iar nu ad validitatem.
Întrucât contractul individual de muncã este consensual, în ceea ce priveşte probarea de cãtre salariat a prestãrii muncii, se vor putea utiliza orice mijloace de probã.
Daca nu exista efectuat un curs de pregatire profesionala si firma la care lucrati a stabilit aceasta clauza de la semnarea contractului, va trebui sa consultati un avocat pentru a solicita in instanta anularea acestei clauze; dupa ce veti avea o hotarare in acest sens, veti putea pleca atunci cand veti hotari dvs.
Initiatorul acestui subiect nu a mentionat absolut nimic despre cursuri de formare profesionala. Nu stiu cum de ati adus vorba despre formarea profesionala.

Pana la o clarificare din partea celui care a pus problema, nu putem interpreta acea clauza contractuala decat ca o clauza penala - foarte discutabila (ca valabilitate juridica) in contextul contractului individual de munca.
robert25buc a scris:

Buna seara,

Apelez la dumneavoastra pentru a imi raspunde la o intrebare. Lucrez la o companie iar contractul meu de munca prevede o clauza cum ca daca plec mai repede de 2 ani trebuie sa platesc o dauna in valoare de pana la 2000 de euro proportional cu perioada nelucrata.
Intrebarea este, daca atunci cand am semnat contractul de munca nu a fost luat in evidentele ministerului muncii respectiv nu avea nicio stampila a ministerului atunci am aflat ca nu are nicio valoare acest contract. Vreau sa spun ca impreuna cu stampila si semnatura celor autorizati de la firma trebuia sa existe si cea a ministerului. Contraziceti-ma daca nu am dreptate.

daca in CIM este trecuta aceasta clauza in forma in care ne-ati prezentat-o, nu este in regula .
puteti sa va interesati la ITM din localitatea dvs. daca aveti contractul de munca inregistrat acolo, din ce data.