avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lg 202/2010
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lg 202/2010

legea 202/2010 hotararile definitive si irevocabile nu se mai comunica.

Atunci cum voi afla dispozitivul hotararii? dupa certificatul de grefa?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:13, 7 Aprilie 2011
de la condicasi de pe site
Hotararile atunci mai trebuiesc sa fie investiti cu formula executorie? Adica politia imi cere ca hot jud sa fie definitiva si irevocabila si investita cu formula executorie
melcsy a scris:

legea 202/2010 hotararile definitive si irevocabile nu se mai comunica.

Atunci cum voi afla dispozitivul hotararii? dupa certificatul de grefa?


Legea nr. 276/2009 privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 212/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru , publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 482 din 13 iulie 2009 prevede :
„Art. III. — Hotararile judecatoresti irevocabile se comunica partilor.”

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand este definitiva sentinta pronuntata de tribunal? la judecatorie am obtinut anularea pv ,dar IPJ a depus recurs cerand: sa se respinga plangerea mea si sa se mentina Pv de constatare si sanctionare a ... (vezi toată discuția)
Procedura comunicare hotarare judecatoreasca irevocabila clientX clientX Conform noilor reglementari facute de guvernul Boc, caile de atac pt pv contraventii politia rutiera s-au redus la UNA SINGURA. Deasemenea, hotarirea ... (vezi toată discuția)
Oug212/2008 edyyy10 edyyy10 Va rog sa imi spuna cineva competent daca OUG 212/2008 s-a aplicat pana in iulie 2009 (vezi toată discuția)