Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in caz e divort - un copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in caz e divort - un copil minor

Buna ziua, as avea o intrebare, o prietena are o fetita de 2 ani si locuieste in Italia impreuna cu sotul ei(ambii romani). Ideea e ca nu se mai inteleg si ea ar vrea sa vina cu fetita acasa in Romania(oricum era planuit sa vina in vacanta, dar impreuna). Am inteles ca poate veni fara sa mai trebuiasca semnatura tatalui ptr fetita, dar el nu vrea sa o lase sa vina numai cu fetita si gaseste scuze numai sa nu ajunga acasa fara el. Daca ea ar pleca cu fetita si l-ar anunta ca pleaca, in caz de divort ar avea de suferit, adica poate invoca treaba asta el sa ii faca rau prietenei mele? multumesc.
buna ziua
ce rau sa ii faca la divort ? nu un rau mai mare decit divortul ,poate o data inceputa proceudra de divort se vor intelege asupra capetelor de cere si va fi in regula .
av daniela