Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CERERE LAMURIRE & COMPLETARE VS TERMEN CALE DE ATAC
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CERERE LAMURIRE & COMPLETARE VS TERMEN CALE DE ATAC

Situatie:
Partea (nemultumita de sentinta) depune cerere de lamurire si completare a acesteia. Intre timp, termenul de exercitare a caii de atac curge, iar partea respectiva nu exercita in termen calea de atac.

Mai are dreptul la exercitarea caii de atac (apel, in cazul nostru, dar banuiesc ca si in cazul celorlalte cai de atac e aceeasi solutie)? asupra hotararii initiale? dar asupra hotararii modificate?

Desigur, sub numele de "Cerere de lamurire si completare", asa cum o citesc eu acum, partea respectiva urmareste in mod vadit schimbarea hotararii - pot invoca in aparare acest fapt? in ce temei legal?
daca se doreste schimbarea hotararii, aceasta se poate obtine numai prin calea de atac cu conditia sa fie exercitata in termenul cerut de lege.
MYRA CIMPEAN , Avocat
Da, e adevarat ce spuneti - insa partea in cauza, referindu-se la "lamuriri cu privire la intelesul, intinderea si aplicarea acestuia" (adica a dispozitivului), realizeaza, in fapt, o adevarata critica a sentintei, specifica unei cai de atac. Asta este motivul pentru care respectiva cerere de lamurire si completare seamana cu o veritabila colectie de motive de apel.

...si, ma intorc la intrebarea no 1: partea nu a declarat in termen apel impotriva sentintei (initiale). Ce se intampla daca va declara apel impotriva sentintei "lamurite"? (asta in caz ca instanta ii va accepta cererea privitoare la lamurirea & co...)
JohnJohn, utilizator
Art. 281 indice 2a. - Îndreptarea, lămurirea, înlăturarea dispoziţiilor potrivnice sau completarea hotărârii nu poate fi cerută pe calea apelului sau recursului, ci numai în condiţiile art. 281-281ind 2.

Art. 281 indice 3. - Încheierile pronunţate în temeiul art. 281 şi 281 ind 1 (lamurire), precum şi hotărârea pronunţată potrivit art. 281 ind 2 (completare) sunt supuse aceloraşi căi de atac ca şi hotărârile în legătură cu care s-a solicitat, după caz, îndreptarea, lămurirea sau înlăturarea dispoziţiilor potrivnice ori completarea.

Altfel spus: trebuia sa se gandeasca bine daca era ceva de ...lamurit ori de schimbat.

Daca a cerut schimbarea (specifica unei cai de atac) ...pe calea lamuririi, o sa fie ...lamurit bustean :( si va avea cale de atac impotriva incheirii "lamuritoare" prin care i se va respinge cererea de lamurire, care tinde in realitate la o schimbare (calea de atac impotriva incheierii este, in speta, apel = aceeasi cale de atac prev. si pt. hotararea in legatura cu care s-a cerut lamurirea).

Daca era ceva de schimbat (si nicidecum de lamurit), atunci trebuia sa declare apel IN TERMEN impotriva hotararii initiale (asa "nelamurita" cum era ea). Caci altfel, apelul va fi ...tardiv.
romascanu, moderator
romascanu a scris:

Art. 281 indice 2a. - Îndreptarea, lămurirea, înlăturarea dispoziţiilor potrivnice sau completarea hotărârii nu poate fi cerută pe calea apelului sau recursului, ci numai în condiţiile art. 281-281ind 2.

Art. 281 indice 3. - Încheierile pronunţate în temeiul art. 281 şi 281 ind 1 (lamurire), precum şi hotărârea pronunţată potrivit art. 281 ind 2 (completare) sunt supuse aceloraşi căi de atac ca şi hotărârile în legătură cu care s-a solicitat, după caz, îndreptarea, lămurirea sau înlăturarea dispoziţiilor potrivnice ori completarea.

Altfel spus: trebuia sa se gandeasca bine daca era ceva de ...lamurit ori de schimbat.

Daca a cerut schimbarea (specifica unei cai de atac) ...pe calea lamuririi, o sa fie ...lamurit bustean :( si va avea cale de atac impotriva incheirii "lamuritoare" prin care i se va respinge cererea de lamurire, care tinde in realitate la o schimbare (calea de atac impotriva incheierii este, in speta, apel = aceeasi cale de atac prev. si pt. hotararea in legatura cu care s-a cerut lamurirea).

Daca era ceva de schimbat (si nicidecum de lamurit), atunci trebuia sa declare apel IN TERMEN impotriva hotararii initiale (asa "nelamurita" cum era ea). Caci altfel, apelul va fi ...tardiv.

Sarut manusitele, doamna avocat! este EXACT raspunsul pe care il asteptam!