Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... reducere pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

reducere pensie alimentara

am divortat in anul 2005,copilul a ramas la mama,platesc pensie alimentara 25%.in momentul de fata sint recasatorit si avem un bebe.pentru reducerea pensiei alimentare,care sint pasii ce trebuie urmati?cerere,copii,timbre fiscale???????????.va multumesc
Deschideti o actiune de reducere a pensiei de intretinere deoarece mai aveti un copil si trebuie sa argumentati actiunea de reducerea pensiei de intretinere si recalcularea acesteia tinand cont si de cel de-al doilea copil. Anexati la cerere copie dupa hotararea care stabileste cuantumul pensiei de intretinere si copie dupa certificatul de nastere al celui de-al doilea copil.

www.avocatnet.ro/content/for...
[ link extern ]
Loredana Puscasu,
actiune in instanta, doar asa se poate.....
Da, doar asa se poate. Instanta este cea care va fixeaza pensia de intretinere in functie de veniturile dumneavoastra si de numarul de copii
Formulati actiune pentru reducerea pensiei de intretinere si solicitati reducerea pensiei de intretinere de la 25 % la 16.5 % ca urmare a faptului ca mai aveti un copil in intretinere.
Anexati:- copie hotarare prin care a fost stabilita pensia de intretinere in favoarea minorului legalizata,
- copie a certificatului de nastere al celui de-al doilea copil,
-adeverinta de venit.
Actiunea este scutita de plata taxei de timbru.