Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... onorariu avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

onorariu avocat

daca avocatul a reprezentat la judecatorie si am pierdut procesul dar nu am apucat sa il platesc , mai trebuie sa il platesc?
vezi ce scrie in contractul semnat cu el! Daca a cerut doar onorariu de succes, probabil ca nu.
Dar altfel, da!
Oricum de obicei, onorariul de succes e aditional, se cere pe langa un onorariu fix, asa ca probabil va trebui sa il platesti cum ati convenit!
nu s-a pus problema de onorariu de succes.
contractul de asistenta am vazut ca este unul tipizat.
ma refeream la ceva fix?
atunci inseamna ca va trebui platita suma prevazuta in contract, indiferent de rezultatul procesului.
Fie ca ati castigat procesul, fie ca nu, avocatul si-a facut munca.

Avocatul nu va poate garanta ca veti castiga procesul, mai ales daca dreptatea n-ar fi de partea dumneavoastra.
Da, indiferent de rezultatul din proces onorariul avocatului trebuie achitat.
Daca nu il achitati va poate executa silit si veti mai achita si cheltuieli de executare.

Doar onorariul de succes este conditionat de castigarea procesului.