avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... onorariu avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

onorariu avocat

daca avocatul a reprezentat la judecatorie si am pierdut procesul dar nu am apucat sa il platesc , mai trebuie sa il platesc?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:07, 22 Ianuarie 2012
vezi ce scrie in contractul semnat cu el! Daca a cerut doar onorariu de succes, probabil ca nu.
Dar altfel, da!
Oricum de obicei, onorariul de succes e aditional, se cere pe langa un onorariu fix, asa ca probabil va trebui sa il platesti cum ati convenit!
nu s-a pus problema de onorariu de succes.
contractul de asistenta am vazut ca este unul tipizat.
ma refeream la ceva fix?
atunci inseamna ca va trebui platita suma prevazuta in contract, indiferent de rezultatul procesului.
Fie ca ati castigat procesul, fie ca nu, avocatul si-a facut munca.

Avocatul nu va poate garanta ca veti castiga procesul, mai ales daca dreptatea n-ar fi de partea dumneavoastra.
Da, indiferent de rezultatul din proces onorariul avocatului trebuie achitat.
Daca nu il achitati va poate executa silit si veti mai achita si cheltuieli de executare.

Doar onorariul de succes este conditionat de castigarea procesului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Onorariu de succes (onorarii de succese ?!?) ContSters286016 ContSters286016 Salut! Am si eu o problema. Acum 6-7 luni am inceput un proces pentru primirea unei sume de bani (aproximativ 30000 lei) in baza raspunderii civile ... (vezi toată discuția)
Onorariu de succes poate fi ,,cheltuiala de judecata''? Simona Maria Simona Maria Buna ziua! Sunt avocat de putin timp si am urmatoarea situatie: am stabilit un onorariu de succes cu clientul; ajung in faza de executare si executorul imi ... (vezi toată discuția)
Comision de succes anamariamed anamariamed Buna ziua, Familia mea este parte intr-ul proces penal si ceea ce ma intereseaza este daca comisionul de succes acordat avocatului ( in cazul in care vom ... (vezi toată discuția)