avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acte angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acte angajare

Buna ziua,
Pot angaja cu cim fara permis de munca un cetatean din republica moldova daca a obtinut certificatul de cetatenie romana si a obtinut si cnp-ul?
Daca pot de ce acte mai am nevoie pentru a putea sa-i fac cim.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:48, 8 Aprilie 2011
Daca are cetatenie romana , atunci nu mai are nevoie de autorizatie de munca.
Ii solicitati aceleasi acte ca si pentru angajarea unui cetatean roman ... in plus, ii puteti solicita copie de pe H.G. de acordare a cetateniei romane.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul de a fi angajata? Iriszzz Iriszzz Buna ziua, Daca sunt cetateana straina, cu permis de sedere temporarara pe teritoriul Romaniei (sunt studenta), pot fi angajata in Romania? Mentionez ca este ... (vezi toată discuția)
Modificare cnp allutza allutza Bună ziua, am o mare problemă, iar cei competenţi nu mă pot ajuta cu nici un răspuns concret poate mă ajutaţi şi pe mine. Sunt născută în Republica ... (vezi toată discuția)
Certificat de casatorie romanesc Maricicacroitoru Maricicacroitoru Buna seara! Ma numesc Maricica si sunt din Republica Moldova.M-am casatorit cu un cetatean romin cind eu eram cu cetatenia din Moldova,si am certificat de ... (vezi toată discuția)