avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... amenintari in timpul divortului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

amenintari in timpul divortului

am intentat actiunea de divort, dar termenul va fi abia prin septembrie. pana atunci eu locuiesc cu copilul in alt oras decat tatal. el mi-a dat telefoane in care ma ameninta ca (citez) "imi ia gatul" si ca rapeste fata. una dintre convorbirile in care spunea ca face asta am inregistrat-o pe telefon. ce ar trebui sa fac cu aceasta inregistrare??
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:53, 22 Iunie 2008
Puteti sa va adresati politiei pentru amenintarile primite. Mergeti si cu acea inregistrare.
Va puteti folosi de plangere si la divort, daca sotul solicita incredintarea fiicei, dar si ca motiv de divort.
Depuneţi o plângere penală la poliţie, păstrând o copie de pe plângere nu nr. de înregistrare al poliţiei.
Indiferent de modul de soluţionare a acesteia, veţi depune o copie de pe plângere şi în dosarul de divorţ precum şi transcrierea mesajului vocal al acestuia. Vă va ajuta!
Succes! ;)
teodora_k a scris:

am intentat actiunea de divort, dar termenul va fi abia prin septembrie. pana atunci eu locuiesc cu copilul in alt oras decat tatal. el mi-a dat telefoane in care ma ameninta ca (citez) "imi ia gatul" si ca rapeste fata. una dintre convorbirile in care spunea ca face asta am inregistrat-o pe telefon. ce ar trebui sa fac cu aceasta inregistrare??


Daca nu are bani de tren nu aveti de ce sa va temeti, dar puteti sa faceti o plangere penala pt amenintare daca vorbele lui v-au creat temerea ca isi va respecta vorba.
Inregistrarea poate fi utila daca amenintarea va fi pusa in practica, ceea ce nu cred ca se va intampla.
Partea proasta este, presupun, ca divortul va avea loc acolo unde domiciliaza sotul.Cum de l-ati suparat asa de rau ? Nu l-ati anuntat ca il veti parasi ?

avocat Claudiu Lascoschi
Chiar nu i-am facut nimic. e vorba de niste probleme psihice pe care le are el.. iar de anuntat l-am anuntat dar nu a crezut si nu a vrut sa ma lase sa plec.. in fine. intrebarea mea este: daca fac plangere la politie pe baza respectivei inregistrari se va ajunge la un proces penal?? eu nu vreau sa ma angrenez si in alte procese, deja mi se pare mult un divort. pot depune o plangere care sa ramana la stadiul de plangere.. adica sa reprezinte o dovada cum ca m-a amenintat si politia stie de asta? totodata, ma tem sa nu pun gaz pe foc...

Alte discuții în legătură

Amenintari prin sms nicoleta1975 nicoleta1975 Primesc amenintari (chiar si cu moartea) prin telefonate si prin mesaje pe telefonul mobil.Stiu foarte bine cine este autorul intrucat il cunosc si nici nu isi ... (vezi toată discuția)
Divort cu nabadai de cetatean arab Bibicu78 Bibicu78 Buna ziua Am urmatoarea speta. O prietena de-a mea, s-a casatorit in italia cu un cetatean egiptean cu care are un copil. Dupa 3 ani de casatorie a hotarat ... (vezi toată discuția)
Fostul iubit ma ameninta! anamaria18 anamaria18 Buna! Am 18 ani. De cateva zile m-am despartit de iubitul meu iar acum imi vorbeste foarte urat, ma injura ma face in tot felul, ma ameninta ca are el grija de ... (vezi toată discuția)