Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... amenintari in timpul divortului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

amenintari in timpul divortului

am intentat actiunea de divort, dar termenul va fi abia prin septembrie. pana atunci eu locuiesc cu copilul in alt oras decat tatal. el mi-a dat telefoane in care ma ameninta ca (citez) "imi ia gatul" si ca rapeste fata. una dintre convorbirile in care spunea ca face asta am inregistrat-o pe telefon. ce ar trebui sa fac cu aceasta inregistrare??
Puteti sa va adresati politiei pentru amenintarile primite. Mergeti si cu acea inregistrare.
Va puteti folosi de plangere si la divort, daca sotul solicita incredintarea fiicei, dar si ca motiv de divort.
Depuneţi o plângere penală la poliţie, păstrând o copie de pe plângere nu nr. de înregistrare al poliţiei.
Indiferent de modul de soluţionare a acesteia, veţi depune o copie de pe plângere şi în dosarul de divorţ precum şi transcrierea mesajului vocal al acestuia. Vă va ajuta!
Succes! ;)
teodora_k a scris:

am intentat actiunea de divort, dar termenul va fi abia prin septembrie. pana atunci eu locuiesc cu copilul in alt oras decat tatal. el mi-a dat telefoane in care ma ameninta ca (citez) "imi ia gatul" si ca rapeste fata. una dintre convorbirile in care spunea ca face asta am inregistrat-o pe telefon. ce ar trebui sa fac cu aceasta inregistrare??

Daca nu are bani de tren nu aveti de ce sa va temeti, dar puteti sa faceti o plangere penala pt amenintare daca vorbele lui v-au creat temerea ca isi va respecta vorba.
Inregistrarea poate fi utila daca amenintarea va fi pusa in practica, ceea ce nu cred ca se va intampla.
Partea proasta este, presupun, ca divortul va avea loc acolo unde domiciliaza sotul.Cum de l-ati suparat asa de rau ? Nu l-ati anuntat ca il veti parasi ?

avocat Claudiu Lascoschi
Chiar nu i-am facut nimic. e vorba de niste probleme psihice pe care le are el.. iar de anuntat l-am anuntat dar nu a crezut si nu a vrut sa ma lase sa plec.. in fine. intrebarea mea este: daca fac plangere la politie pe baza respectivei inregistrari se va ajunge la un proces penal?? eu nu vreau sa ma angrenez si in alte procese, deja mi se pare mult un divort. pot depune o plangere care sa ramana la stadiul de plangere.. adica sa reprezinte o dovada cum ca m-a amenintat si politia stie de asta? totodata, ma tem sa nu pun gaz pe foc...