avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... amenintari in timpul divortului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

amenintari in timpul divortului

am intentat actiunea de divort, dar termenul va fi abia prin septembrie. pana atunci eu locuiesc cu copilul in alt oras decat tatal. el mi-a dat telefoane in care ma ameninta ca (citez) "imi ia gatul" si ca rapeste fata. una dintre convorbirile in care spunea ca face asta am inregistrat-o pe telefon. ce ar trebui sa fac cu aceasta inregistrare??
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:53, 22 Iunie 2008
Parerea mea este sa depuneti plangerea pt amenintare.Vedeti ca trebuie sa depuneti plangerea in termen de 60 de zile.
Oricum ar decurge cercetarea penala va poate ajuta daca mai aveti si alte probleme cu el.
Aveti si inregistrarile care dau credibilitate sustinerilor dvs.
El va fi chemat sa dea o declaratie la politie.

Trebuie sa faceti in asa fel incat sa mai treaca ceva timp pana sa va intalniti cu el la instanta de divort.
E posibil sa fie foarte furios o perioada de timp.Inca nu realizeaza efectiv ca l-ati parasit.
Deocamdata e indicat sa evitati orice contact cu el.

avocat Claudiu Lascoschi
si totusi, daca ma tem de efectele pe care le-ar putea avea o plangere la politie si renunt la ideea asta...pot merge cu inregistrarea respectiva si eventual transcrierea ei direct la divort?? are relevanta asa?? sau trebuie neaparat sa treaca pe la politie mai intai?? lamuriti ma, va rog!
teodora_k a scris:

si totusi, daca ma tem de efectele pe care le-ar putea avea o plangere la politie si renunt la ideea asta...pot merge cu inregistrarea respectiva si eventual transcrierea ei direct la divort?? are relevanta asa?? sau trebuie neaparat sa treaca pe la politie mai intai?? lamuriti ma, va rog!


Indicat este sa treceti intai pe la politie si sa faceti plangerea. Aveti mai multa credibilitate asa. Pe cand inregistrarea la telefon ar putea fi "trucata", plangerea facuta este mai usor de crezut. Cine stie? E posibil ca odata cu plangerea sa vada si el ca nu e de joaca si sa accepte. S-ar putea sa aveti o supriza.
teodora_k a scris:

si totusi, daca ma tem de efectele pe care le-ar putea avea o plangere la politie si renunt la ideea asta...pot merge cu inregistrarea respectiva si eventual transcrierea ei direct la divort?? are relevanta asa?? sau trebuie neaparat sa treaca pe la politie mai intai?? lamuriti ma, va rog!


Daca nu mergeti la politie inseamna ca nu va e frica de el.
Daca nu va inspira teama amenintarea lui nu mai mergeti la politie pentru ca fapta lui nu constituie infractiune.
Va recomand sa va angajati un avocat.
Cu transcrierea fara avocat nu stiu cat succes puteti avea si in plus nu vad relevanta amenintarii pentru procesul de divort.Cam asa vor sta lucrurile daca nu considerati necesar sa mergeti la politie.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenintari prin sms nicoleta1975 nicoleta1975 Primesc amenintari (chiar si cu moartea) prin telefonate si prin mesaje pe telefonul mobil.Stiu foarte bine cine este autorul intrucat il cunosc si nici nu isi ... (vezi toată discuția)
Divort cu nabadai de cetatean arab Bibicu78 Bibicu78 Buna ziua Am urmatoarea speta. O prietena de-a mea, s-a casatorit in italia cu un cetatean egiptean cu care are un copil. Dupa 3 ani de casatorie a hotarat ... (vezi toată discuția)
Fostul iubit ma ameninta! anamaria18 anamaria18 Buna! Am 18 ani. De cateva zile m-am despartit de iubitul meu iar acum imi vorbeste foarte urat, ma injura ma face in tot felul, ma ameninta ca are el grija de ... (vezi toată discuția)