Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

va rog sa-mi spuneti la un contract de 4 ore cate zile de concediu de odihna revin?
Minim 20 de zile lucratoare ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Salariatii cu CIM cu timp partial beneficiaza de acelasi numar de zile de CO ca si salariatii cu CIM cu timp complet.
2. Intr-o zi de CO ei sunt in CO numai 4 ore (ca si numarul de ore lucrate cat sunt la serviciu), restul este timpul lor liber.
Salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parţial se bucură de drepturile salariaţilor cu normă întreagă, în condiţiile prevăzute de lege şi de contractele colective de muncă aplicabile.

Sistemul proporţionalizării cu timpul efectiv lucrat se aplică numai în cazul drepturilor salariale.