Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament-donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament-donatie

Doresc sa fac testament si sa donez un imobil sotiei si copilului minor,un avocat mi-a spus ca este preferabil sa scot si un act care sa ateste discernamantul mintal,pt.a intari actele pt.o viitoare actiune a celor doi copiii majori avuti din prima casatorie,in cazul decesului meu,eu suferind oncologic.Ce ma sfatuiti sa fac?Va multumesc.
Atat testamentul cat si donatia pot fi atacate in instanta daca mai exista alti mostenitori rezervatari si care s/ar simti nedreptatiti..

Diagnosticul dvs. este altul decat o boala psihica... Daca cumva copii din o alta casatorie ataca testamentul dvs. prin actele medicale existente sotia va putea dovedi ca nu suferiti de o boala care sa va diminueze discernamantul... Dar.. daca avocatul dvs asa v/a sfatuit poate fi bine sa existe o adeverinta medicala care sa ateste concret ca asa este...

Va doresc ssa fiti tare sa va pastrati moralul ridicat, ca starea psihica ajuta cat jumatate din tratamentul pe care/l faceti. Luptati cu boala prin vointa de a trai. Va doresc din inima , mai multa sanatate!
ContSters122901, utilizator
Buna seara .
Pentru a evita pe viitor ,readucerea bunului in masa succesorala,cand va fi cazul, prin raportul donatiilor, puteti solicita notarului sa va faca donatie cu scutire de raport .Cu privire la problema capacitatii de exercitiu, de discernamant,oricum notarul verifica indeplinirea acestor conditii la indeplinirea formalitatilor notariale si este responsabil pentru verificarea indeplinirii acestor conditii .
Marius Bote .
Buna seara !
Un act de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere este mai "acoperitor" .... atat donatia cat si testamentul pot fi atacate cu succes de mostenitorii rezervatari ( asa cum sunt si cei 2 copii ai dvs. din casatoria anterioara ) . Ar fi indicat sa aveti la momentul perfectarii actelor translative de proprietate si acel certificat care sa ateste discernamantul avand in vedere ca aveti ceva probleme inteleg ...
Numai bine !
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date;am dorit sa fac contract de v-c cu intretinere dar nu se poate intrucat copilul este minor iar intre soti ni s-a spus ca nu este posibil.Stiti dumneavoastra o alta cale prin care sa-mi asigur sotia si copilul de eventuale neplaceri dupa decesul meu?Fac precizarea ca detin mai multe propietati si m-am gindit sa-i las sotiei si copilului una dintre ele iar celalalte sa le las prin testament la toti in procente.In situatia prezentata mai pot ceilalti sa-i atace actele sotiei?
Calculati cat este cotitatea disponibila si rezerva succesorala si donati-i minorului si sotiei doar cotitatea disponibila ca sa nu existe probleme dupa decesul dvs. Puteti sa donati si cu scutire de raport.
E recomandat sa obtineti si certificatul medico-legal daca aveti o varsta inaintata. Despre problema medicala de care suferiti, nu stim sa existe vreo legatura cu discernamantul, dar daca spuneti ca ati discutat o un avocat, probabil ca a intalnit el cazuri.
Succes!