Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Frauda? - Asigurare CASCO
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Frauda? - Asigurare CASCO

Buna ziua,

De cateva zile ma confrunt cu o problema legata de un contract de asigurare CASCO incheiat din 2007 prin BRD, pe o perioada de 10 ani cu asiguratorul Omniasig. Acum 2 saptamani am fost sa deschid doua dosare de dauna, totul bine si frumos, iar la 2, 3 zile dupa deschideerea dosarelor, ma trezesc cu un telefon de la Omniasig, prin care mi s-a comunicat ca daca doresc sa obtin acordul de plata pentru cele 2 dosare, trebuie sa semnez un act aditional la contractul existent, prin care imi i-au raspunderea sa achit o fransiza de 750 Ron / eveniment, iar in cazul in care nu sunt de accord m-au anuntat ca pot incepe procedura de reziliere a contractului.
Intrebarea mea este daca este corect ce face Omniasig, in ideea ca mi-am platit ratele la asigurare de fiecare data la timp si am respectat 100% conditiile impuse de acest contract.
Mie mi se pare ca ce face Omniasig in momentul de fata se poate incadra odata la santaj si apoi nu cred ca pot rezilia un contract unilateral in cazul in care eu mi-am indeplinit fiecare obligatiune din contract.

Va rog sa ma sfatuiti ce pot face in aceasta situatie.
Multumesc,
Presupun ca Actul Aditional pe care va obliga sa-l acceptati, probabil fiind completarea valorii politeti de asigurare COSCO, pevaloarea initiala. Pentru un eveniment asigurat, exista o valoare asigurata, si prin implinirea evenimentului valoarea asigurata a evenimentului scade si atuncu firma de asigurari va solicita completarea valorii bunului asigurat la valoarea initiala contractata. Margeti la OMNIASIG, sa va lamureasca despre ce este vorba. Presupun ca autovehicolul cumparat este cu plata in rate, si rezilierea unui contract de asigurare CASCO este pe riscul D-voastra,,,Faceti cum credeti,,,,,B-) dar mergeti si consultati un consilier de la OMNIASIG, sa va lamureasca:sorry:
Adrian.Tudor a scris:

Polita dv CASCO este complementara unui credit auto contractat cu banca. Acum implicati si banca in aceasta actiune a asiguratorului care incearca sa va scimbe contractul aflat in derulare. La CSA nu cred ca veti obtine mare lucru fiind vorba de un contract cesionat la banca si care va trebui supervizat de aceasta conform contractului incheiat intre banca si asigurator. Vedeti ca banca respectiva mai face astfel de contracte si cu un alt asigurator. Mai degraba puteti rezolva cu OPC. Oricum Omnisig este intr-o mare eroare fata de clientii sai.Mergeti la banca si reclamati situatia si cereti sa intervina sa va rezolve cazul.

Multumesc pentru sfat, o sa anunt si banca despre acest lucru, sa vedem si pozitia lor. Referitor la OPC, cred ca o sa depun o plangere, poate totusi se sesizeaza cineva cu privire la abuzurile pe care le face aceasta companie asupra clentilor sai, am vazut pe forumuri foarte multe cazuri legate de acest act aditional impus de Omniasig si din pacate unele cu final chiar nefercit pentru client.
Manole Dumitru a scris:

Presupun ca Actul Aditional pe care va obliga sa-l acceptati, probabil fiind completarea valorii politeti de asigurare COSCO, pevaloarea initiala. Pentru un eveniment asigurat, exista o valoare asigurata, si prin implinirea evenimentului valoarea asigurata a evenimentului scade si atuncu firma de asigurari va solicita completarea valorii bunului asigurat la valoarea initiala contractata. Margeti la OMNIASIG, sa va lamureasca despre ce este vorba. Presupun ca autovehicolul cumparat este cu plata in rate, si rezilierea unui contract de asigurare CASCO este pe riscul D-voastra,,,Faceti cum credeti,,,,,B-) dar mergeti si consultati un consilier de la OMNIASIG, sa va lamureasca:sorry:

In momentul de fata contractul pe care il am cu Omniasig este incheiat pe o perioada de 10 ani, pe toata durata desfasurari creditului auto la BRD precizez clar faptul ca franciza este de 0%. Actul aditional care mi-a fost impus specifica ca eu asiguratul ma angajez ca de la data semnarii actului aditional sa platesc o franciza de 750 Ron / eveniment. Am purtat discutii nenumarate cu cei de la Omniasig, iar explicatiile pe care mi le dau de fiecare sunt aceleasi, de genul ca:
- nu mai exista contracte pe piata cu 0% franciza;
- toate contractele care se incheie acum au franciza de cel putin 10%
- valoarea asigurata a masinii a scazut, iar rata s-a micsorat
- pierderile companiei Omniasig sunt foarte mari datorita contractelor cu franciza 0%.
Sincer aceste explicatii pe care mi le dau ei mi se par cel putin impertinente. E ca si cum se stabilesc niste reguli pentru un joc, incepe jocul, iar apoi in timpul jocului se schimba regulile. :)
Fata de noile date furnizate,(mai putin de ce s-a ajuns la doua daune simultan), cred ca ati constatat faptul ca sunt numai vorbe.Daca se ajunge si la inscrisuri, aveti posibilitatea de a obliga asiguratorul la plata daunei conform conditiilor contractuale (cu acceptul bancii), apoi sa incheiati o polita CASCO la un alt asigurator ales(poate fi si agreat de banca) ,polita cesionata in favoarea bancii finantatoare.Desi spuneti ca acel contract este pentru 10 ani (este de fapt o conventie), in baza ei, politele sunt anuale si se reinnoiesc in baza contractului. Refuzul/conditionarea platii daunei, constituie un motiv suficient pentru a rezilia acea conventie in derulare iar o polita incheiata la alt asigurator autorizat de CSA si cesionata bancii,in continuarea celei intrerupte/reziliate/epuizate prin plata, nu poate fi refuzata de catre banca.Conditia este ca noua polita sa respecte valorile celei abandonate.
N.B. Nu cred sa existe banca, acceptanta a unei polite cu fransiza pentru un bun gajat.Toata pledoaria escrocilor este falsa :thumbdown:
nucu$, utilizator