Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am pensie anticipata partiala sau pentru limita de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am pensie anticipata partiala sau pentru limita de varsta?

Buna ziua !
Barbat, 58 de ani, pensionat militar anticipat partial 2004, pensie suspendata de la 01.01.2010 cf. L. 329/2009. Nu am primit pana la data curenta o decizie de recalculare a pensiei. Dupa intrarea in vigoare a L. 263 si normelor de aplicare pensia mea a ramas anticipata partial sau s-a transformat in pensie pentru limita de varsta ?
Va multumesc !
NELU1949, utilizator
NELU1949 a scris:
Barbat, 58 de ani, pensionat militar anticipat partial 2004, pensie suspendata de la 01.01.2010 cf. L. 329/2009. Nu am primit pana la data curenta o decizie de recalculare a pensiei.

Potrivit Legii nr. 119/2010, toate pensiile trebuiau recalculate. Trebuie sa intrebati la casa de pensii sectoriala de ce nu vi s-a emis decizie de recalculare a pensiei.

NELU1949 a scris:
Dupa intrarea in vigoare a L. 263 si normelor de aplicare pensia mea a ramas anticipata partial sau s-a transformat in pensie pentru limita de varsta?

V-am mai spus o data, dar in alt context, ca in Legea nr. 263/2010 si in HG nr. 257/2011 nu exista o prevedere in acest sens. Incepand din 3 iulie 2010, data intrarii in vigoare a Legii nr. 119/2010, pensiile de serviciu anticipate si anticipate partiale au devenit pensii pentru limita de varsta (art. 2, alin. 1 din Legea nr. 119/2010).

Prin urmare, incepand cu 3 iulie 2010, dvs. sunteti beneficiar de pensie pentru limita de varsta. Singura problema este ca nu aveti decizie de pensie. Nu inteleg de ce.