Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... admitere magistratura cu 5 ani vechime
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

admitere magistratura cu 5 ani vechime

din ce ramuri ale dreptului se sustine admiterea la magistratura pentru canditatii cu 5 ani vechime intr-o profesie juridica?va multumesc.astept un raspuns!
avocat33 a scris:

din ce ramuri ale dreptului se sustine admiterea la magistratura pentru canditatii cu 5 ani vechime intr-o profesie juridica?va multumesc.astept un raspuns!

1.Drept civil
2.Drept procesual civil
3.Drept penal
4.Drept procesual penal
5.Organizare judiciara si jurisprudenta C.E.D.O
asa a fost in fiecare an? multumesc
Din cate stiu, da.Pentru mai multe informatii intrati pe site-ul INM:
[ link extern ]
Ce parere aveti de cartea, Teste grila pentru concursuri si examene, de autorii Gabriela Raducan, Adrian Mihai Toca, Mircea Damaschin , Carolina Nita si Ana Maria Mihai.? Am gasit vreo cateva greseli.
De exemplu , intrebarea 27 .Dr. reale.
Uzufructuarul :
a. dobandeste fructele naturale, industriale si civile pe masura perceperii acestora
b. dobandeste fructele civile zi cu zi , in proportie cu durata uzufructului sau
c. dobandeste fructele naturale si industriale in proportie cu durata uzufructului sau.

eu as fi raspuns : b.
Raspunsul corect al cartii este c.
Asa se pare, ca raspunsul corect ar fi b si nu c. Boroi, in cartea sa Drept civil. Drepturi reale principale, ed. 2010 zice asa, citez:

Exercitarea prerogativei de a culege fructele in deplina proprietate implica distinctia intre:
- fructele naturale si industriale - care sunt dobandite de uzufructuar numai in masura perceperii acestora;
- fructele civile - care se dobandesc zi cu zi si deci se cuvin uzufructuarului in proportie cu durata uzufructului sau.

So, nu mai stim ce-i corect si ce nu! Ne luam si noi dupa distinsul profesor si gata. ;) :)