avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 341 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... admitere magistratura cu 5 ani vechime
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

admitere magistratura cu 5 ani vechime

din ce ramuri ale dreptului se sustine admiterea la magistratura pentru canditatii cu 5 ani vechime intr-o profesie juridica?va multumesc.astept un raspuns!
Cel mai recent răspuns: Ayaz , utilizator 17:49, 20 Aprilie 2011
avocat33 a scris:

din ce ramuri ale dreptului se sustine admiterea la magistratura pentru canditatii cu 5 ani vechime intr-o profesie juridica?va multumesc.astept un raspuns!


1.Drept civil
2.Drept procesual civil
3.Drept penal
4.Drept procesual penal
5.Organizare judiciara si jurisprudenta C.E.D.O
asa a fost in fiecare an? multumesc
Din cate stiu, da.Pentru mai multe informatii intrati pe site-ul INM:
[ link extern ]
Ce parere aveti de cartea, Teste grila pentru concursuri si examene, de autorii Gabriela Raducan, Adrian Mihai Toca, Mircea Damaschin , Carolina Nita si Ana Maria Mihai.? Am gasit vreo cateva greseli.
De exemplu , intrebarea 27 .Dr. reale.
Uzufructuarul :
a. dobandeste fructele naturale, industriale si civile pe masura perceperii acestora
b. dobandeste fructele civile zi cu zi , in proportie cu durata uzufructului sau
c. dobandeste fructele naturale si industriale in proportie cu durata uzufructului sau.

eu as fi raspuns : b.
Raspunsul corect al cartii este c.
Asa se pare, ca raspunsul corect ar fi b si nu c. Boroi, in cartea sa Drept civil. Drepturi reale principale, ed. 2010 zice asa, citez:

Exercitarea prerogativei de a culege fructele in deplina proprietate implica distinctia intre:
- fructele naturale si industriale - care sunt dobandite de uzufructuar numai in masura perceperii acestora;
- fructele civile - care se dobandesc zi cu zi si deci se cuvin uzufructuarului in proportie cu durata uzufructului sau.


So, nu mai stim ce-i corect si ce nu! Ne luam si noi dupa distinsul profesor si gata. ;) :)

Alte discuții în legătură

Uzufructuarul poate inchiria? ionutneamtu ionutneamtu Buna ziua! Va rog sa-mi dati o parere cu privire la o problema: in urma cu mai multi ani, in baza unui contract de vanzare-cumparare am dobandit un apartament ... (vezi toată discuția)
Furt ? F1PAR2 F1PAR2 Buna seara. In anul 2004 am cumparat un teren , iar in contractul de vinzare cumparare scrie asa> eu cumparatorul intru in stapinire de drept azi, data ... (vezi toată discuția)
Uzufructul brasov1957 brasov1957 LA MULTI ANI!! As dori sa stiu daca mama care are uzulfructul si nu locuieste in apartament de aproximativ 4 ani are dreptul sa-l inchirieze ? (ceea ce a ... (vezi toată discuția)