Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Socant, se teme de avocata care s-a oferit sa o apere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Socant, se teme de avocata care s-a oferit sa o apere

Va rog sa sfatuim o batrana de aproape 80 ani care s-a bagat intr-o situatie imposibila. Cazul este in felul urmator: Doamna M era sora d-nei A, aceasta cu probleme psihice nedeclarate printr-un certificat medical (de ex. ingrijea 9 pisici intr-un apartament cu 2 camere) pe care a sprijinit-o toata viata si ingrijit in ultimele luni ale vietii, cand era imobilizata. In seara in care a murit a aparut o vecina ca ea are testament, desi pana atunci nu a ajutat-o cu nimic, aveau aceiasi pasiune - pisicile (nici una din surori nu are mostenitori). Doama M foarte dezamagita se resemnase oarecum si tot plangandu-se la babele ei a aparut o d-na AVOCAT cu propunerea ca daca ii castiga casa, ii da jumatate din casa? D-na M a spus ca nu are bani iar d-na avocat a asigurat-o ca firma dansei suporta toate cheltuielile si cand castiga casa sa-i dea jumatate, lucru care l-a consemnat in scris printr-o conventie ca o sprijina in dobandirea casei respective contra 1/2 din valoarea apartamentului. Demersurile d-nei avocat au fost urmatoarele: s-a dus si a scos duplicate dupa actele necesare, le-a depus la notariat incat intr-o saptamana a obtinut titlul de mostenitor pentru d-na M dupa defuncta A (eu stiu ca si testamentele sunt intr-o baza de date cum de notarul nu a verificat?). Au depus la Administratia Financiara Certificatul de mostenitor si acum d-na avocat a venit cu propunerea sa mearga la notar sa semneze ca a imprumutat-o cu 60000 Euro (atat a evaluat ea 1/2 din respectivul apartament) pentru a avea ea asigurare pana vinde apartamentul. Atunci eu am sfatuit-o sa nu faca asta ca poate apare cea cu testamentul in judecata si atunci ramane pagubita, atitudinea d-nei avocat la acest refuz a fost groaznica, o ameninta, o teroriza practic. Asa s-a si intamplat la 6 luni a fost data in judecata de cea cu testamentul care se pare ca este legal inregistrat. Deci d-na M era parat in dosarul de partaj judiciar si la primul termen s-a dus si a recunoscut testamentul, dansa sperand ca astfel procesul se inchide fara cheltuieli de judecata. D-na avocat a depus intampinare cu cerere reconventionala intervenient in nume propriu. Procesul este in curs de 2 ani, avocata nu s-a prezentat niciodata acum si-a desemnat ea avocat care sa o reprezinte. Sustine in intampinarea facuta ca ca d-na M nu i-a spus de testament, desi chiar eu i-am spus (am fost martor la notar ) ca nu are nici un castig daca exista testament si dansa mi-a replicat "se anuleaza acte vanzare-cumparare cu un avocat bun dar un testament"... Cere in instanta anularea testamentului (dar fara dezbatere motive) dar cere sa oblige parata adica d-na M sa-i dea 60000 Euro conform intelegerii + 6000 Ron cat a cheltuit dansa pe firma pentru caz. D-na M a avut noroc pana acum ca avocata reclamantei o ajuta indirect fiind interesata sa scoata la iveala fapta "quata litis". Acum avocata reclamantei cere instantei ca parata care are apartament proprietate personala si venituri proprii sa-si rezolve debitul in afara procesului sau. Rugamintea mea este sa-mi spuneti ce sanse are aceasta avocata sa castige de la aceasta batrana pretentiile cerute, acum nu-i este teama de reclamanta ci de cea care s-a oferit sa o ajute. Poate fi intelegerea aia semnata sub forma asta pentru sprijin juridic sa pretinda 1/2 dintr-un apartament mai ales ca nu i-a obtinut nimic. D-na M este speriata si foarte bolnava are o pensie mica nu se pune problema sa-si poata permite un avocat desi cred ca situatia in care a intrat este periculoasa. Multumesc anticipat, eu sunt vecina cu d-na M si le cunosc pe ambele surori de peste 30 de ani.

nu are nicio sansa sa obtina acea suma doamna avocat. ea a solicitat aceasta suma in conditiile in care casa revenea doamnei M.
Doamna M trebuie sa se teama de reclamanta nu de avocata . Mai bine se aliaza cu prima avocata pentru a castiga procesul. Trebuie sa invoce ca acel testament a fost facut de defuncta fara a avea discernamant si este nul, si atunci va castiga doamna M si avocata ei. Daca va castiga reclamanta , Doamna M este in pierdere si cu mostenirea si cu cei 60.000 euro
doamna M este in pierdere cu cei 60.ooo euro numai daca avocata dumneai castiga imobilul, deoarece valoarea reprezinta un onorariu de succes se pare.
de asemenea doamna M ar trebui sa lupte impotriva reclamantei si sa-i anuleze testamentul (cu alt avocat) si de asemenea in functie de amenintarile si propunerile fostei avocate a dnei M, sa incerce atragerea raspunderii penale fata de resectiva avocata.
Se pare ca exista posibilitatea castigarii in cazul in c are are testament? Nu exista nici o inregistrare medicala ca era sonata. D-na avocat practic si ea renuntat la ideea ca s-ar putea castiga. Ea isi indreapta acum numai pretentiile, am vazut dosarul si nu aduce nici o dovada pentru anularea testamentului. Doamna M este dispusa in continuare sa-si mentina promisiunea numai ca d-na avocat vroia acea declaratie la notariat pt imprumut. Si apoi intelegerea a fost ca daca nu castiga toate cheltuielile le suporta d-na avocat dar asta nu a mai fost scris in conventie si in proces ea spune ca s-a plans ca nu are bani si culmea d-na avocat a initiat din mila toate cheltuielie urmand a le recupera. Faptul ca nu s-a prezentat personal decat prin alt avocat dovedeste ca ii este rusine si ca nu are sperante.
kero, utilizator