avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa poluare

fiul meu a cumparat o masina din Germania in noiembrie 2008 si a platit taxa de poluare la fisc in mai 2009 aprox 800 euro. Se pot face demersuri pt recuperare? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: bartac , utilizator 10:30, 11 Aprilie 2011
Din cate spuneti, nu mai sunteti in termenul de 30 de zile ptr a putea contesta actul de impunere.
Potrivit prevederilor art.207din Codul de pr.fiscala la alin1 se arata "Contestaţia se va depune în termen de 30 de zile de la data comunicării actului administrativ fiscal, sub sancţiunea decăderii".
taxele platite in intervalul Decembrie 2008 - 15 feb. 2010 se pot recupera, actualizate cu dobanda fiscala, chiar si dupa trecerea termenului de contestatie.
Ultima modificare: Luni, 11 Aprilie 2011
bartac, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate recupera taxa auto de poluare? Nelica Nelica Am cumparat un autoturism din Germania, in noiembrie 2008 si am platit 4066 ron taxa de poluare. Am inteles ca se poate recupera sceasta taxa daca inaintez o ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare masina noua 2010 costel.88 costel.88 Buna ziua. Am o nelămurire legată de taxa de prima înmatriculare . Întrebarea este: Care sunt şansele de recuperare a taxei auto în instanţă pentru o ... (vezi toată discuția)