Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Pot evita plata taxei de poluare?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Pot evita plata taxei de poluare?

Ce ziceti? as putea cumpara o masina SH din Germania, sa sa o inscriu fara a mai plati prostia asta de taxa de poluare? M-am gandit in felul urmator: sa fac o cerere Serviciului de inamtriculari auto si sa solicit inmatricularea masinii, in baza contractului de v-c si a celorlate acte care trebuie depuse, fara a plati taxa de poluare. Evident ei vor respinge cererea mea si apoi sa solicit Tribunalui BN sa ii oblige la a inmatricula masina, motivand cererea cu legislatia comunitara in domeniu, si chiar cu decizia de spatamana trecuta a Curtii de Justitie Europene?! Stiu ca aceea se refera la taxa de inmatriculare, dar si taxa d e poluare e aceeasi mariecu alta palarie....
multumesc!
Multumesc mult pentru opinii! Mi-au fost de mare ajutor!