Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura reparatie casco
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura reparatie casco

Am urmatoarea problema: s-a reparat o masina a societatii pe casco.
Firma care a efectuat reparatia a emis factura pe soc. noastra, dar originalul a fost trimis la soc. de asigurari. Am solicitat o copie. Acum, nu sunt inca lamurita ce inregistrari contabile trebuie sa fac, pt. ca am vazut mai multe variante.
varianta 1:
% = 401 1.240

401 = 758.1 1.240

varianta 2(fara evidentierea tva):
628 = 401 1.240
461 = 758 1.240
401 = 461 1.240
Eu as inregistra putin diferit aceasta factura ,fiind o cheltuiala cu reparatiile(chiar daca este executata de catre un tert) :

611=401 1240 lei
461=758 1240 lei
401=461 1240 lei

In situatia de fata ,daca pe copia facturii nu este mentiunea "DUPLICAT", deducerea TVA nu poate fi evidentiata , conform Codului fiscal.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Si in declaratia 394 nu o declar?
Daca nu inregistrati TVA la aceasta factura ,nici nu va fi luata in calcul in Declaratia 394. Daca aveti evidenta contabila care se inregistreaza intr-un program informatic, transferul fisierelor pentru Declaratia 394 se preia din acesta . Automat factura respectiva nu va fi preluata.