avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistare factura reparatie pe casco
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistare factura reparatie pe casco

Buna ziua,

Firma noastra a efectuat o reparatie la o masina pe asigurare casco. Dupa aprox.2 luni primesc prin posta o factura emisa de firma de reparatii pentru firma noastra cu valoarea reparatiei. E obligatoriu sa o inregistrez in contabilitate atata timp cat eu (firma) n-am platit-o? Si daca da, care ar fi inregistrarile?
Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 26 Ianuarie 2012
ade31, utilizator
Cel mai recent răspuns: adynaadyna , utilizator 11:37, 27 August 2012
Inregistrati factura de la furnizor 611=401 si 4426=401achitati factura 401=5121 si firma de asigurari ar trebui sa va vireze in cont bani pentru despagubire atunci inregistrari 5121-=7581.
Toate demersurile au fost intocmite intre firma de reparatii si firma de asigurare, cu privire la masina mea. Eu doar am ridicat masina. De ce trebuie sa inregistrez o cheltuiala pe care n-am facut-o eu si care a fost achitata de firma de asigurari?
Pt a reflecta in contabilitate operatiunile: efectuarea de reparatii asupra unui mijl de transport in proprietate firmei si "incasarea" unei despagubiri de la firma de asigurari.

Exista 2 moduri in care aceste despagubiri se "incaseaza":
- una in care proprietarul achita reparatia si incaseaza ulterior suma de la firma de asigurari
- alta in care firma de asigurari achita direct firmei de reparatii contravaloarea lucrarii.

Situatia dvoastra se incadreaza in cea de a 2 a modalitate descrisa mai sus, dar aveti obligatia de a inregistra corect operatiunea.
Facturile de reparatii (si devizul de lucrari) se intocmeste pt proprietarul autoturismului.
Multumesc
deci, sa inteleg:daca am primit o factura de reparatii achitata integral de asigurari( inclusiv cu tva ) fac urmatoarele inregistrari:
- trebuie sa fie evidentiat TVA pt a aparea in 394 ( ex 611- 100 lei, 4426 -24 lei si 401-124)



611 - 100
4426 =% - 24
401. - 124


factura fiind achitata integral de catre asigurari,deci tva-ul nu se deduce

635 = 4426 - 24 ( chelt ded fiscal)

401= 461 - 124 lei
461= 7581 - 124 lei



corect?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venituri - inregistrare contabila monica1968 monica1968 Buna ziua,as dori sa ma ajutati in urmatoarea problema:cum inregistrez in contabilitate venituri incasate prin banca de la o societate de asigurare,provenite ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli aferent dosar dauna sacko sacko Sa- produs un accident rutier. C/v reparațiilor aferent autovehicului implicat, ce se află în dotarea firmei transportatoare, este efectuat de o firma ... (vezi toată discuția)
Factura reparatie casco larisaalina larisaalina Am urmatoarea problema: s-a reparat o masina a societatii pe casco. Firma care a efectuat reparatia a emis factura pe soc. noastra, dar originalul a fost ... (vezi toată discuția)