Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie militarã: 1945-1949
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie militarã: 1945-1949

(pentru recalcularea pensiei de urmaş)Am văzut pe Net că venitul brut în perioada 1945-1949 este: 168/168/261/293/respectiv 335 lei. Doar că certificatul care mi s-a transmis are sume ciudate. Dau exemplu:

1. martie 1946 - s. maj - sal.bază.lunar=4100; indemnizaţie=700; solda rămasă =3485; total soldă lunar (se adaugă indemn şi accesorii soldă)=61376; soldă plată net=61076; total general soldă şi indemnizaţii=63476

2. apr 1946 - s.maj - sal.bază.lunar=4800; indemnizaţie=129200; solda rămasă =113900; total soldă lunar (se adaugă indemn şi accesorii soldă)=136362; soldă plată net=116442; total general soldă şi indemnizaţii=118842

3. iun 1946 - s.maj - sal.bază.lunar=4800; indemnizaţie=129200; solda rămasă =113900; total soldă lunar (se adaugă indemn şi accesorii soldă)=136362; soldă plată net=128745; total general soldă şi indemnizaţii=------

4. iul 1947 - s.maj - sal.net=1313000; total retr net=1906960; sal brut=1989810

5. aug 1947 - s.maj - sal.net=938; total retr net=1050; sal brut=1185

6. dec 1949 - s.maj - sal.net=5119; total retr net=5356; sal brut=4669

ªtiu că în august 1947 a avut loc o stabilizare monetară!

Puteţi să îmi comunicaţi care sunt valorile utilizate la calculul punctajului pentru perioada oct 1945 - dec 1950 ? (mă refer atât la val. medie pe economie cât şi la valorile concrete prezentate mai sus).

Au gresit, dar in favoarea beneficiarului de pensie. Cuantumul pensiei este mult mai mare decat trebuie intrucat nu au tinut cont de art. 11, alin. (3) si (4) din anexa 3 a OUG nr. 1/2011 (sper ca discutam despre revizuirea pensiei conform OUG nr. 1/2011, n-ati precizat).

Pentru perioade anterioare datei de 31 august 1947 trebuia utilizat salariul mediu din anexa 2 a OUG nr. 1/2011, iar veniturile realizate de la 1 septembrie 1947 si nedenominate trebuiau denominate (impartite la 20).

Beneficiarul acestei decizii trebuie sa sesizeze casa sectoriala de pensii. Mai tarziu vor descoperi greseala cei de la pensii si ii vor face debit.
Mulţumesc pentru răspuns dar cred că este o confuzie. (1) Persoana în cauză (adică tatăl meu, decedat, mama fiind urmaşă) a fost cadru militar, în timp ce art.11 din OUG nr.1/2011 face referire la cei ce NU au fost cadre militare - deci nu se aplică. (2) Valorile generice (medii etc) sunt luate în considerare dacă nu există valorile reale. Eu însă am dat anterior nişte valori reale. Doar că nu ştiu să le interpretez după titulatură. Pentru acest lucru solicitam sprijin. (3) Nu se pune problema să se facă debit deoarece actele au fost depuse după 1.01.2011, deci pensia la 01.01.2011, crescută cu circa 7% (circa 40 ani militar!!!), a fost recalculată doar pe baza valorilor medii. O recalculare pe baza datelor reale va duce la o creştere şi mai mare, începând cu 01.01.2012, dacă se păstrează legislaţia.

Deci reformulez solicitarea: "Care dintre valorile menţionate la punctele 1...6 de mai sus sunt folosite pentru calculul punctajului lunar?". Un exemplu de calcul pentru fiecare din cele 6 perioade (luni) ar fi complet edificator.

Ex: 5) aug 1947 - este corect 1185/261=4,54023 puncte ? (nu e cam mult?)
4) iul 1947 - este corect 1989810/20.000/168=0,59221 puncte? (parcă seamănă - început de carieră)

ªi o altă întrebare: pentru şcoala militară (1943-1945) se acordă puncte sau se acordă 0?

Mulţumesc.
StanPatitulPensionar a scris:
Mulţumesc pentru răspuns dar cred că este o confuzie. (1) Persoana în cauză (adică tatăl meu, decedat, mama fiind urmaşă) a fost cadru militar, în timp ce art.11 din OUG nr.1/2011 face referire la cei ce NU au fost cadre militare - deci nu se aplică.

Recititi, va rog, primul dvs. mesaj. N-ati scris ca tatal dvs. a avut doar calitatea de cadru militar. Dar greseala este a mea, trebuia sa va solicit date suplimentare inainte de a raspunde. Din pacate nici din mesajul dvs. ulterior nu rezulta daca este vorba de o decizie de recalculare emisa conform HG nr. 735/2010 sau de o decizie de revizuire emisa conform OUG nr. 1/2011 asa ca nu am cum sa va dau un raspuns intrucat nu stiu la ce act normativ ma raportez. Ceea ce numiti “certificat” presupun (din nou!) ca este un buletin de calcul.

StanPatitulPensionar a scris:
Un exemplu de calcul pentru fiecare din cele 6 perioade (luni) ar fi complet edificator.

Cu un exemplu de calcul nu am cum sa va ajut. Teoretic calculul pensiilor este prevazut in acte normative (nu pot preciza care acte normative, intrucat nu stiu daca discutati despre HG nr. 735/2010 sau despre OUG nr. 1/2011), practic punctajul mediu anual se determina cu ajutorul unei aplicatii informatice.
Am primit o decizie de recalculare cf. HG 735/2010 la 10.01.2011 fără să depun nici un act doveditor al veniturilor. ULTERIOR am adunat şi depus actele doveditoare (certificatele) în care sunt menţionate veniturile. Nu am primit încă nici o decizie de revizuire cf. OUG 1/2011 pe baza actelor ce le-am depus. Întrebarea mea face referire la modul de calcul (bineînţeles, cf. OUG1). Chiar şi aplicaţia informatică, are la bază nişte formule de calcul al punctajului lunar, anual şi total. Practic, m-ar fi interesat cum se calculează punctajul lunar pentru exemplele prezentate.
Mulţumesc foarte mult !