Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este diferenta intre decizia de recalculare si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este diferenta intre decizia de recalculare si decizia de revizuire?

care este diferentza intre DECIZIA DE RECALCULARE SI DECIZIA DE REVIZUIRE A PENSIEI ?????#-o
Va referiti la HG nr. 735/2010 si OUG nr. 1/2011. Cele doua decizii sunt reglementate prin acte normative distincte (ma refer la procedura de recalculare / revizuire a drepturilor de pensie) iar prin deciziile emise conform OUG nr. 1/2011 vor fi revizuite deciziile emise conform HG nr. 735/2010.

Daca citesc, insa, HG nr. 735/2010 si OUG nr. 1/2011, constat ca intre procedura de recalculare a pensiei si procedura de revizuire a pensiei nu este nicio diferenta.
MULTUMESC PTR. PROMTITUDINE! Iata cateva detalii'''DECIZIA DE RECALCULARE NR...Urmare a examinarii cereriiinregistrate la nr...din 15 decembrie 2008 cererea se referea la acordarea grupelor de munca.in final Procentul de calcul al pensiei creste cu 2 procente conform L/164/2001 si Pensia creste cu 35de leifata de cea avuta in plata. alaturat primesc un referat de plataprivind calculul diferentei de Pensieconform deciziei nr.....din1998.Si-mi calculeaza drepturile cuvenite(pensie suma, Impozit+cblas, suma de plata pentru perioada01.01.2008 si aici scrieasa ...de la..pina la..Ev=a,,01.04.-30.06.2008 E.v=A . 01.07.200830.09.2008 Ev=S. 01.10.200831.12.2010Ev=snu stiu ce reprezinta[EV=A sau Ev=S. URMEAZA DREPTURI PLATITA URMATOREA RUBRICA Nr. de luni 3 ,3, 3, 27,tOTAL36 URMATOREA RUBRICA DIFERENTA Pensiesi dedesubt sumele ptr. lunile respective Imp.+cblas cu sumele retinute DE PLATA SUMA RAMASA CARE VA SOSI CU M.P IN 04.04.2011.ASTA NU AM INTELES IN CAZUL ACESTA IMI MAI FAC O REVIZUIRE PE BAZAADEVERINTEI TRIMISE CONFORM OUGnr.1/2011 ? sau ramine ca drept de pensie in continuare aceasta decizie.CU RESPECTE SI MULTUMIRII ! TES P.S. POATE ESTE IMPORTANT SA MENTIONEZ CA...BULETINUL DE CALCUL AL PENSIEI(ANEXA LA DECIZIA Nr........din 1998si are ca baza a recalculariiSOLDA LUNARA BRUTA IAR CALCULUL PENSIE ESTE; 1.Pensieptr. vechime in serviciuP.V.S unde PVS=SLBXPCP=SUMAXPROCENT=SUMA SLB=solda lunara bruta 2 . .PENSIE CUVENITA unde P.C.=PVSX(1+PSO)unde pso=spor ptr.semn onorific...si rezulta val .PENSIEI. Dedesubt tabelul cu VECHIMEA IN SERVICIU DE UNDE REIESE..a .PERIOADA MUNCITA INAINTE DE SC. MIL. b. SC.MIL. c. .TIMP LUCRAT IN CONDITII DE MUNCA SPOR 50% d.TOTAL VECHIME IN SERVICIU s-a folosit VRS =197,3387.CU STUMA
stimata doamna MULTUMESC NU VA MAI DERANJATI CU RASPUNSUL PTR. CA M-AM CLARIFICAT ACUM 15 MIN. MI-A SOSIT DECIZIA DE REVIZUIRE IN BAZA OUG1/2011 MI-E CLAR CACI CEALALTA REPREZINTA DREPTURILE BANESTI PTR. 2008-2010. CU STIMA TES