Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Declinarea competentei in cazul contestarii deciziilor ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Declinarea competentei in cazul contestarii deciziilor de pensie

1)sindicatul cadrelor militare ,filiala Craiova a chemat in judecata casa de pensii sectoriala a Ministerului Apararii Nationale contestand decizii de pensii.Tribunalul dolj si-a declinat competenta in favoarea Tribulalului Bucuresti.Doresc sa aflu ce presupune aceasta si care ar putea fi temeiul legal.Articole cod procedura civila,articole lege 19/2000,articole lege 263/2011.Legea 119/2010 nu face referire la jurisdictie.
2)in curand urmeaza conform oug1/2011 sa primesc decizia de pensie"revizuita"Contestatia in justitie carui tribunal o adresez?Care poate fi temeiul legal.Multumesc
Inteleg ca este vorba despre decizii de pensie emise conform Legii nr. 119/2010 si HG nr. 735/2010. Am vazut asemenea decizii si am remarcat ca, in subsolul acestora, se precizeaza ca pot fi contestate fie conform Legii nr. 19/2000, fie potrivit art. 14 din HG nr. 735/2010. Acest aspect nu este deloc in regula, avand in vedere ca HG nr. 735/2010 este prevedere cu caracter special.

1. Tribunalul Dolj si-a declinat competenta in favoarea Tibunalului Bucuresti avand in vedere art. 156, teza a II-a din Legea nr. 19/2000.

2. Impotriva deciziei de pensie emisa conform OUG nr. 1/2011 introduceti contestatie, in termen de 30 de zile de la comunicare, la comisia de contestatii din cadrul MAN (art. 22 din anexa 3 a OUG nr. 1/2011).
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu mi-ati raspuns la intrebarea nr.2.Contestatia in justitie carui tribunal o adresez in cazul oug1/2
Tribunalului în a cărei rază teritorială aveti domiciliul.