Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... prescrierea datoriilor catre ap
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

prescrierea datoriilor catre ap

buna seara ,pe scurt o descriere a situatiei:
datorie catre asociatia de locatari din 07 05 2005 pt apa rece ultima plata facuta de catre debitor catre asociatie a fost pe 08 08 2006 o suma in valoare de 500 ron datoria acumaulata pana in prezent se ridica la o suma de 10000 deci din 2006 nu sa mai efectuat nici o plata catre asociatia de locatari cu mentiunea ca nu s-a primit notificare somatie scrisoare cu confirmare ,nimic se aplica in acest caz prescrierea debitului?
nu intreaga datorie se prescrie ci, ce e mai vechi de 3 ani
asta ar insemna ca debitorul sa plateasca , avand in vedre ca au fost 4 ani si 9 luni, un an si 9 luni?
Asta inseamna ca restantierul trebuie sa plateasca tot ce datoreaza de 3 ani incoace.
Ce e posibil sa-i fie prescris, daca nu a existat vreo somatie, vreo actiune impotriva lui in aceasta perioada, datoriile mai vechi de 3 ani.
elga50, moderator

O datorie nu se sterge din lista de intretinere si gata!!
Facturile au fost platite.Toata aceasta suma prescrisa care este atat de
invocata se plateste de ceilalti locatari-inclusiv-cel cu datoria.Cenzorul.presedintele
trebuie sa fie foarte activi pentru recuperarea debitelor.
Si mai trebuie ceva:modalitatea de debranșare.
@ Mariana Apos...

Intotdeauna nu am inteles de ce nu se imputa aceste sume presedintelui, cenzorului, administratorului adica acelor care nu si-au facut datoria la locul de munca.Pentru ca esti pus acolo sa nu se ajunga sa se plateasca de proprietarii buni platnici restantele unora care ...