Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendare permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendare permis auto

Prin urgent inseamna ca astazi la ora 11 am "intalnire" la tribunal.
Mi s-a luat permisul de catre un politist cu prea multa imaginatie din motiv SF-istic ca as fi trecut pe rosu. Agentul era intr-un taxi si singur, motiv pentru care vreau sa fac o precizare la actiune in care sa cer depunerea probei video sau foto si a ordnului de serviciu din data incheierii PV.
Pproblemele ar fi:
1. Nu prea stiu cum se face corect precizarea la actiune, daca pot fi ajutat cu un model
2. Am citit mai demult ca lipsa martorului atrage nulitatea PV si termenul ar fi nulitate absoluta, din pacate nu tin minte unde am citit articolul respectiv, am rasfoit Ord. 2/2001 nu am reusit sa gasesc, m-ar ajuta mult daca as putea preciza negru pe alb sa se observe ca nu exista proba martor care conform Art. X duce la nulitatea PV.

Va rog daca se poate raspunde cat mai urgent, caci nu am incredere in sistemul judiciar(daca nu ma insel termenul este de maxim 30 de zile iar eu am facut contestatia in urma cu 2 luni deci din start este in neregula), ma tem sa nu i se dea dreptate politistului fara sa aibe un martor, ma trezesc ca azi-maine mi se ia carnetul pe motiv ca am mers cu 500 km/h, caci daca imi poate lua permisul pe ceva imaginar, mi-l poate lua oricand
O precizare la cerea dv se poate face in mod obisnuit, catre presedintele judecatoriei, urmind sa relatati aspectele care va intereseaza, precizrea seface in dublu exemplar.nu exista sanctiunea nulitatii absolute a pv pentru nementionarea unui martor in pv , acest aspect este insa in favoarea dv ca aparare. Succes
Am primit un raspuns care cred ca doar in Romania se putea da:

1. Am cerut depunerea probei video sau foto - resprins pe motiv ca nu exista acele probe - pai eu oare de ce le-am cerut ?!
2. Am cerut depunerea ordinului de servici din ziua incheierii procesului verbal pe motiv ca(ATENTIE) agentul care m-a oprit era singur si intr-o masina TAXI, nu era echipaj de politie. - RESPRINS pe motiv ca se presupune ca militianul era in timpul serviciului. SE PRESUPUNE !!! Si cica nu intereseaza ca era intr-un taxi deoarece eu nu pot demonstra. Dar militianul in timpul serviciului nu trebuie sa aibe o masina de la minunata institutie intitulata Politie ? Si nu o ia semnand o hartie oare ? Presupun ca nu se trimit la dat amenzi cu taxi-ul.
In plus, in relatarea scrisa a respectivului agent scria ce s-a intamplat, printre care ca isi exercita serviciul in zona X intre orele, 14-22, dar sub 14 era foarte vizibil un 0 taiat peste. Deci a vrut sa scrie o ora pana in 10, apoi si-a dat seama ca 10 cu 8 fac 18, adica ora 6, iar procesul verbal era incheiat la ora 17:50, deci daca ora lui de lucru incepea cu 0, mai mult de ora 17 nu putea lucra.
3. Mi s-a spus ca eu fiind reclamantul eu sunt cel care trebuie sa aduca dovezi, desi i-am explicat ca eu reclam legalitatea unui proces verbal in care sunt acuzat, deci in nici un caz nu este politia cea care se apara.

Deci mie mi se respring cererile pe presupuneri. Ce judecata este asta ? Ce lege ? Ce judecator ? Cum sa presupui ceva in loc sa ceri probe ?

Maine primesc verdictul, totusi cred ca va fi favorabil si ca judecatoarea respectiva era doar plictisita si nu vroia sa mai stabileasca inca un termen, dar in caz ca pierd imi puteti explica cum trebuie procedat pentru a face recurs ? Si daca are temei legal ce a facut judecatoarea ? Caci nu o pot lasa asa, data viitoare ma trezesc ca ma duc directla puscarie ca l-am impuscat pe Ceausescu si o sa mi se spuna ca nu am dovezi ca nu a fost asa.
Toate acestea se intampla in minunata capitala "culturala" Sibiu, cu o judecatorie in care sunt 50 de cazuri simultan intr-o sala plina de igrasie cu o judecatoare pana-n 30 de ani care era evident plictisita de toti cei care aveau ceva de spus in sala aia si ii grabea sa termine

Va multumesc pentru raspunsul anterior.
Vezi hotararea CEDO-Anghel contra Romaniei
Mda, mi s-a resprins cererea, probabil singura solutie este cea din cazul CEDO-Anghel caci cu prostia din Romania nu ai alte solutii.

Rog sa-mi raspunda cineva daca este corect motivul respringerii, respectiv se presupune ca era in timpul serviciului, nu am dovezi si eu sunt cel care trebuie sa le aduca si nu exista probe video sau foto deci se respringe cererea de depunere a probelor. In consecinta mi se poate lua permisul pe absolut orice motiv care daca eu nu-l pot infirma pierd.
Probabil ca judecatoarea nu cunostea semnificatia culorii "rosu" al semaforului electric