avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... masina inchiriata si apoi furata in Budapesta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

masina inchiriata si apoi furata in Budapesta

Am un var ce detine o firma de inchirieri auto in Timisoara.
Anul trecut una din masini a fost inchiriata de un client care a plecat cu ea in Ungaria, de unde s-a intors fara ea motivand ca iar fi fost furata.
Masina avea asigurare casco si nu era achitata integral la firma de leasing.
Cei de la casco refuza sa achite despagubirea pe motiv ca autoturismul era asigurat doar pentru teritoriul Romaniei.

Cum imi pot ajuta varul?
Cel mai recent răspuns: ciolpi , utilizator 18:47, 19 Aprilie 2011
Din pacate nu prea se intrevad solutii daca nu era asigurata si extern masina.
Cam asa este furtul extern se sasigura separat inainte de iesirea din tara. In cazul masinilor in leasing mai trebuie si cerut acordul pt iesirea din tara.
Spune-ti ca nu are nici o sansa sa fie despagubit nici de asigurator si nici de persoana care a inchiriat masina?:stunned:

Nu inteleg....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ma furat firma de leasing carrymiti carrymiti Va rog sa ma lamureasca cineva cu privire la un dosar de dauna totala auto care a fost in leasing, valoarea politei casco fiind de 27.587 euro.Firma de ... (vezi toată discuția)
Autoturism in leasing furat balexe balexe In urma cu cateva luni mi-a fost furata masina din fata unei spalatorii auto. In interiorul acesteia, la momentul producerii evenimentului, se afla un rand de ... (vezi toată discuția)
Cod caen inchirieri/vanzari auto - detalii adi_muresan_ro adi_muresan_ro ce cod caen ar trebui sa aiba societatea pentru a putea inchiria 2 autoturisme(casco avarii+furt), spre pers fizice si juridice si cum ar trebui procedat, pe ... (vezi toată discuția)