Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... masina inchiriata si apoi furata in Budapesta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

masina inchiriata si apoi furata in Budapesta

Am un var ce detine o firma de inchirieri auto in Timisoara.
Anul trecut una din masini a fost inchiriata de un client care a plecat cu ea in Ungaria, de unde s-a intors fara ea motivand ca iar fi fost furata.
Masina avea asigurare casco si nu era achitata integral la firma de leasing.
Cei de la casco refuza sa achite despagubirea pe motiv ca autoturismul era asigurat doar pentru teritoriul Romaniei.

Cum imi pot ajuta varul?
Din pacate nu prea se intrevad solutii daca nu era asigurata si extern masina.
Cam asa este furtul extern se sasigura separat inainte de iesirea din tara. In cazul masinilor in leasing mai trebuie si cerut acordul pt iesirea din tara.
Spune-ti ca nu are nici o sansa sa fie despagubit nici de asigurator si nici de persoana care a inchiriat masina?:stunned:

Nu inteleg....