avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit profit trim I 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit profit trim I 2011

Cum se calculeaza imp. prof. pe trim I 2011, daca am pierdere pe acest tr., dar se plateste anticipat 1/4 din ce am platit anul trecut? Pe trei trim am platit imp. minim, iar in IV am avut profit dar mai mic decat pierderea pe 9 luni?
Cel mai recent răspuns: Cs B , Contabil 10:15, 12 Aprilie 2011
Daca nu sunteti societate bancara, atunci faceti plati anticipate la impozitul pe profit abia din anul 2012.
Pana atunci, pe trimestrul I 2011 calculati pe baza veniturilor si cheltuielilor efectuate in acest trimestru profitul impozabil si impozitul aferent.
Daca aveti pierdere si nu av eti profit impozabil atunci declarati 0 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit profit trimestrul iv ddanacv ddanacv Am platit in primele 3 trimestre din 2010 impozitul minim(550/trimestru) fiind pe pierdere in fiecare trimestru.Ultimul trimestru(IV) este tot pierdere.Cum ... (vezi toată discuția)
Impozit profit 2009 Nicoletamaria Nicoletamaria Buna ziua! La tr i am avut imp profit 15013 declarat si platit la tr ii imp profit am stornat 3818 din cei 15013 si am decl si platit forfetar 1433 la tr ... (vezi toată discuția)
Declaratia 101 STEFAN ALINA STEFAN ALINA Stiu ca e depasit deja subiectul. Am facut declaratia 101 dar am o vaga impresie ca am gresit . Nu imi este clar care este suma de recuperat corecta. Am urm ... (vezi toată discuția)