Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit profit trim I 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit profit trim I 2011

Cum se calculeaza imp. prof. pe trim I 2011, daca am pierdere pe acest tr., dar se plateste anticipat 1/4 din ce am platit anul trecut? Pe trei trim am platit imp. minim, iar in IV am avut profit dar mai mic decat pierderea pe 9 luni?
Daca nu sunteti societate bancara, atunci faceti plati anticipate la impozitul pe profit abia din anul 2012.
Pana atunci, pe trimestrul I 2011 calculati pe baza veniturilor si cheltuielilor efectuate in acest trimestru profitul impozabil si impozitul aferent.
Daca aveti pierdere si nu av eti profit impozabil atunci declarati 0 lei.