Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rutiera !
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rutiera !

Buna ziua ! am primit o amneda acum 7 zile pentru depasirea vitezei in localitate , am fost oprit de un agent dar nu mi s-a aratat nici o dovada ca am depasit viteza . Am semnat procesul verbal si am fost amendat cu 600 ron .I-am zis agentului sa -mi arate o dovada , dar a zis ca nu e obligat si ca il "irit".sunt sigur ca nu am depasit viteza ! ce demersuri ma sfatuiti sa fac , sunt sigur ca viteza nu a fost depasita , si nu mi s=a aratat nicio dovada. va multumesc
Faci plangere contraventionala la judecatoria in raza careia s-a intamplat fapta. Probele sunt in sarcina lor.
Plangerea poate fi depusa in termenul de 15 zile si sa contestati PV care vi s-a intocmit pe motivul ca nu vi s-a prezentat proba cu depasirea vitezei( fotografia radar).