Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatii constructii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatii constructii

am construit o casa;autorizatia a expirat de 3 ani;nu am facut receptia,dar am platit toate taxele;am si modificari la proiect;am auzit ca exista o ordon.prin care dupa plata unei amenzi,poti intra in legalitate.Este adevarat?Daca da,care este aceea?
nu stiu de existenta acestei ordonante, ci doar pentru constructiile fara autorizatie, dar nu mai poti intra in legalitate acestea se vor demola.
Poti sa iti faci o reautorizare, in sensul ca arhitectul intial (sau altul) iti va face o expertiza pentru cat s-a efectuat din autorizatia initiala, iar pentru restul de executat iti va face un proiect, stabilindu-se o valoare, pentru care vei plati din nou o autorizatie, si iesi elegant din toata situatia.
Daca ai "pile" la Primarie ai putea sa iti rezolvi receptia.