Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in grad
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in grad

In momentul de fata sunt consilier asistent venita prin concurs in urma cu 2 ani dar la fostul loc de munca am fost tot functionar public respectiv consilier asistent 1 an jumate. Intrebarea este daca pot sa particip la exemenul de promovare in grad conform art 65 alin(2) din Legea 188/1999 unde conditiile necesare sunt:
-sa aibe cel putin 3 ani vechime in gradul profesional al functiei publice din care promoveaza
-sa fi obtinut cel putin calificativul "bine" la veluarea anuala.....
-sa nu aiba cazier administrativ
Da,
dar raspunsul de la resurse umane a fost ca sunt venita prin concurs si nu se ia in calcul decat cei 2 ani care s-au scurs de la concurs
no comment :(