Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren

buna ziua. pentru un teren folosit din anul 1976 , din j. Dambovita , ce temei legal pot invoca? uzucapiunea in baza codului civil , respectiv 1837, 1846, 1848 si urm . sau dispozitiile Decretului lege 115/1938?
si cu cine ma judec? consiliul local sau primaria? ( nu a fost revendicat de vreo alta persoana).
Ordinul Prefectului se emite doar pentru teren aferent casei de locuit si anexelor gospodaresti (conform art. 23 din legea 18/1991). Daca terenul respectiv este intravilan si atat, fara constructii (de exemplu un loc de casa, o gradina), nu se poate aplica aceasta procedura.
:vishenka: multumesc