Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurare si indemnizatie pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurare si indemnizatie pentru CCC

Buna ziua,
Am si eu cateva intrebari legat de asigurarile de sanatate si indemnizatia de crestere copil.
- daca nu lucrez si somajul l-am incheiat de jumatate de an, beneficiez de asigurare in cazul in care sunt gravida?(mentionez ca sotul lucreaza cu contract nedeterminat)
- beneficiez de indemnizatia de crestere copil in conditiile in care nu am nici un venit ?(decat cel al sotului)
1. Va veti incadra in prevederile Legii 95/2006 privind reforma în domeniul sãnãtãţii:
Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:
f) femeile însãrcinate şi lãuzele, dacã nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de bazã minim brut pe ţarã.

2. Nu beneficiati de indemnizatie pentru CCC pana la 2 ani deoarece pentru asta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii trebuie sa aveti venituri impozabile din salarii, activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concediu medical, concediu de maternitat, elev, student la zi etc.).

3. Daca va avantajeaza, poate intra sotul dvs. in CCC.
Beneficiez de asigurare si in cazul unei operatii de cezariana? Sau aceasta si spitalizarea vor fi contra cost?
Va multumesc pentru raspunsuri