avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurare si indemnizatie pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurare si indemnizatie pentru CCC

Buna ziua,
Am si eu cateva intrebari legat de asigurarile de sanatate si indemnizatia de crestere copil.
- daca nu lucrez si somajul l-am incheiat de jumatate de an, beneficiez de asigurare in cazul in care sunt gravida?(mentionez ca sotul lucreaza cu contract nedeterminat)
- beneficiez de indemnizatia de crestere copil in conditiile in care nu am nici un venit ?(decat cel al sotului)
Cel mai recent răspuns: ralwca , utilizator 15:25, 14 Aprilie 2011
1. Va veti incadra in prevederile Legii 95/2006 privind reforma în domeniul sãnãtãţii:
Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:
...
f) femeile însãrcinate şi lãuzele, dacã nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de bazã minim brut pe ţarã.

2. Nu beneficiati de indemnizatie pentru CCC pana la 2 ani deoarece pentru asta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii trebuie sa aveti venituri impozabile din salarii, activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concediu medical, concediu de maternitat, elev, student la zi etc.).

3. Daca va avantajeaza, poate intra sotul dvs. in CCC.
Beneficiez de asigurare si in cazul unei operatii de cezariana? Sau aceasta si spitalizarea vor fi contra cost?
Va multumesc pentru raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De ce drepturi beneficiez daca sunt gravida si nu sunt angajata? adriano451 adriano451 Buna seara!As vrea sa aflu pana nu e prea tarziu sa iau anumite masuri de ce drepturi beneficiez eu atat ca gravida,dar si apoi dupa ce nasc.Copilul meu va ... (vezi toată discuția)
Nasterea fara asigurare medicala? oanaelenapopescu oanaelenapopescu Buna ziua, Sunt gravida si urmeaza sa nasc in luna august a acestui an. As dori sa stiu care mai sunt reglementarile in acest moment referitor la ... (vezi toată discuția)
Coasigurare de sanatate in caz de sarcina si lauzie miruna82 miruna82 Buna ziua! Am urmatoarea problema: am fost angajata cu contract de munca pe perioada determinata si intre timp am ramas insarcinata. Din luna august am intrat ... (vezi toată discuția)