Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... testament intre doi soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

testament intre doi soti

Sot si sotie fara copii. Ambii soti avand fiecare frati si surori. Si-au facut testament prin notariat prin care isi lasa averea unul celuilalt, in eventualitatea ca unul dintre ei moare. Dupa un timp, sotul decedeaza. Sotia se duce la notar si dezbate succesiunea de pe urma sotului, fara a mai fi nevoie sa vina la succesiune si rudele in viata ale sotului decedat. Ea este mostenitoare. Intrebare: daca sotia moare, fara a mai apuca sa lase un testament, cine mosteneste averea? La succesiune cine va participa? Numai rudele din partea ei sau si rudele din partea sotului?
Numai ale ei. Dupa dezbaterea succesiunii si finalizarea procedurii la notar sotul supravietuitor si beneficiar al testamentului devine proprietarul bunurilor. Astfel la suucsesiune acelei persoane, daca nu exista un testament, vor veni doar mostenitorii acestuia, dupa regulile si ordinea stabilita de Codul civil.
Deoarece succesiunea este dezbatuta dupa decesul sotului iar sotia intra in posesia tuturor bunurilor sotului, dupa trecerea sa in nefiinta, doar rudele sotiei pot beneficia, in lipsa unui testament de bunuri.
Buna ziua
Am si eu o intrebare. Sotul meu a dobandit trenul pe care avem casa inainte de casatorie(eram impreuna dar nu legal:(()Fiind militar si pt ca urmeaza sa plece intr-o misiune in afara tarii as dori sa stiu ce putem face ca acest teren pe care ne-am construit si casa( eram casatoriti cand am scos autorizatia de constructie )sa nu fie considerat bun propriu.Casa am construit-o prin credit de nevoi personale cu ipoteca ( sotul- titular, eu -codebitor si parintii mei tot codebitori). Avand in vedere ca el are niste frati foarte invidiosi cu care am si intrerup legatura ma astept la orice.Parintii lui sunt despartiti in fapt dar nu legal de 9 ani.Ce pot face ca nici parintii si nici fratii lui sa nu vina la succesiune in cazul ca...moare deoarece tot ce este facut acolo este facut de mine si de sot , precizez ca nu avem copii. Cine poate ataca un testament si cum ma sfatuiti sa procedez un testament sau o donatie intre soti ( ca vanzarea am vazut ca nu-i permisa). Sotul meu mai are o casa la tara in care sta mama lui care este despartita si aceea avand-o inainte de a ne casatori .Am citit pe forum ca doar parintii pot ataca un testamentul. Daca facem testament si el doreste sa-mi lase si acea casa mie eu ii pot forta astfel pe parintii lui sa nu atace testamentul ?Pe mine ma intereseaza in mod deosebit aceasta casa pe care am construit-o eu cu sotul pt ca este in oras. Iar soacra mea s-a rugat de noi sa-l luam in spatiu pe fratele lui care este o lepra si nu l-am luat asa ca in cazul in care se intampla ceva si nu am nici un act ma astept sa vrea mamicuta sa-l faca cu casa gratisX-( pe fratiorul lepra si eu sa platesc chirie pe trenul pe care este casa construita de noi ca am vazut ca se imparte bunurile comune (adica casa )1/2 sot supravetuitor si 1/2 mostenitori mama , tata , frati dar cum terenul este bun propriu ma gandesc ca pe asta il vor imparti rudele lui si eu sa ma vad nevoita sa platesc chirie pe teren sau mai rau sa ma lipsesc si sa ii las intr-o casa construita cu multe eforturi si sacrificii. Are vreo importanta faptul ca ipoteca este pe casa aceasta si ca eu si parintii suntem codebitori astfel incat salariul sotului este aprox.egal cu cele adunate a codebitorilor (eu si parintii mei)Astept raspuns urgent deoarece urmeaza sa plece in august . Ce ma sfatuiti sa fac . VA rog raspuns urgent
lili apostu, utilizator
Buna ziua!
O vor mosteni numai rudele sale.
Rudele sotului nu au vocatie succesorala.
Odata cu prima mostenire de pe urma sotului, sotia a primit din cate inteleg toata masa succesorala.
In acest moment a devenit proprietara a tuturor bunurilor.
La succesiunea sotiei vin numai rudele dansei.
Cu stima,
av. Silviu Serban
lili apostu a scris:

Buna ziua
Am si eu o intrebare. Sotul meu a dobandit trenul pe care avem casa inainte de casatorie(eram impreuna dar nu legal:(()Fiind militar si pt ca urmeaza sa plece intr-o misiune in afara tarii as dori sa stiu ce putem face ca acest teren pe care ne-am construit si casa( eram casatoriti cand am scos autorizatia de constructie )sa nu fie considerat bun propriu.Casa am construit-o prin credit de nevoi personale cu ipoteca ( sotul- titular, eu -codebitor si parintii mei tot codebitori). Avand in vedere ca el are niste frati foarte invidiosi cu care am si intrerup legatura ma astept la orice.Parintii lui sunt despartiti in fapt dar nu legal de 9 ani.Ce pot face ca nici parintii si nici fratii lui sa nu vina la succesiune in cazul ca...moare deoarece tot ce este facut acolo este facut de mine si de sot , precizez ca nu avem copii. Cine poate ataca un testament si cum ma sfatuiti sa procedez un testament sau o donatie intre soti ( ca vanzarea am vazut ca nu-i permisa). Sotul meu mai are o casa la tara in care sta mama lui care este despartita si aceea avand-o inainte de a ne casatori .Am citit pe forum ca doar parintii pot ataca un testamentul. Daca facem testament si el doreste sa-mi lase si acea casa mie eu ii pot forta astfel pe parintii lui sa nu atace testamentul ?Pe mine ma intereseaza in mod deosebit aceasta casa pe care am construit-o eu cu sotul pt ca este in oras. Iar soacra mea s-a rugat de noi sa-l luam in spatiu pe fratele lui care este o lepra si nu l-am luat asa ca in cazul in care se intampla ceva si nu am nici un act ma astept sa vrea mamicuta sa-l faca cu casa gratisX-( pe fratiorul lepra si eu sa platesc chirie pe trenul pe care este casa construita de noi ca am vazut ca se imparte bunurile comune (adica casa )1/2 sot supravetuitor si 1/2 mostenitori mama , tata , frati dar cum terenul este bun propriu ma gandesc ca pe asta il vor imparti rudele lui si eu sa ma vad nevoita sa platesc chirie pe teren sau mai rau sa ma lipsesc si sa ii las intr-o casa construita cu multe eforturi si sacrificii. Are vreo importanta faptul ca ipoteca este pe casa aceasta si ca eu si parintii suntem codebitori astfel incat salariul sotului este aprox.egal cu cele adunate a codebitorilor (eu si parintii mei)Astept raspuns urgent deoarece urmeaza sa plece in august . Ce ma sfatuiti sa fac . VA rog raspuns urgent

De ce nu mi se raspunde si mie la intreabare ? Am nevoie de niste indrumari si lamuriri.AJUTATI-MA !!!!