Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Buna ziua! Tatal meu are 58 ani, implineste 59 in data de 22 iulie 2011! Are 42 de ani vechime in munca. si 6 ani jumate de grupa! Din 29 iunie 2010 pana in 29 iunie 2011 este in somaj! Poate sa se pensioneze? La ce varsta? Dosarul se depune in 30 de zile de la data implinirii varstei sau inainte de implinirea varstei? Astept raspuns! Va multumesc!
1. Pentru un barbat nascut in iulie 1952, varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
2. Pentru cei 6 ani si 6 luni lucrati in gr.a II-a de munca i se reduce varsta standard de pensionare cu un an, adica se poate pensiona de limita de varsta la 64 de ani, adica in iulie 2016.
3. Pentru cei 6 ani si 6 luni lucrati in gr.a II-a i se mai adauga la stagiu de cotizare 1 an si 7 luni, plus 1 an de somaj indemnizat va avea in total un stagiu de cotizare de 44 ani si 7 luni.
4. Pentru ca a depasit stagiul complet de cotizare cu peste 8 ani poate solicita pensie anticipata (fara diminuarea ei) la varsta de 60 de ani, adica in luna iulie 2012.
5. Dosarul de pensie se depune incepand cu 22 iulie, in termen de 30 de zile, pentru a primi pensie cu data de 22 iulie. daca il depune mai tarziu primeste pensie de la data depunerii dosarului.
6. Daca dupa terminarea somajului nu isi gaseste de lucru inca un an de zile are si posibilitatea legala (daca are posibilitati financiare) sa incheie un contract de asigurare cu Casa de Pensii (pana la data pensionarii) pentru a mai adauga un an la stagiul de cotizare. Contributia minima de plata este de 222 lei pe luna.