Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... valabilitate promisiune vanzare cumparare dupa decesul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

valabilitate promisiune vanzare cumparare dupa decesul unuia din sotii promitenti

As vrea sa stiu daca o promisiune de vanzare cumparare,in care este specificata si primirea unei parti din pret,data de 2 soti,cu privire la un bun comun ,in cazul in care unul din sotii promitenti decedeaza, ,se poate perfecta fara dezbaterea succesiunii sotului decedat?multumesc,astept raspuns.(eu cred ca nu,intrucat fiind bun comun,sotul supravietuitor nu poate vinde deca jumatatea lui,cealalta jumatate doar dp dezbaterea succesiunii.).
Anca Floares, Notar
buna seara,
ca sa se instraineze in mod valabil bunul, trebuie dezbatuta succesiunea de pe urma defunctului.
multumesc pentru confirmare,asa stiam si eu,dar m-am confruntat cu pareri contrare.