Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cum pun in executare hotararea judecatoreasca de ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cum pun in executare hotararea judecatoreasca de reintegrare?

am actionat in instanta politia locala craiova si am castigat dreptul de a fi reangajat pe functia avuta in mommentul eliberari din functie si plata salariilor restante.Am vazut astazi pe saitul curtii de apel ,decizia si nu stiu care sunt urmatorii pasi pe care trebuie sa-i parcurg pentru a pune in aplicare sentinta. VA MULTUMESC!!
Asteptati motivarea deciziei de catre Curtea de Apel, definitivati hotararea, si solicitati angajatorului sa o puna in aplicare, anexand si o copie a hotararii judecatoresti definitive si irevocabile care dispune reintegrarea.
Mihaela Nevoie, Avocat
si au am nevoie de un raspuns profesionist
daca spre ex, o institutie care a facut concedieri cf oug 63 nu mai are posturi vacante pe care ar trebui sa faca reintegrarea dupa ce un concediat a castigat in instanta dreptul de a fi reintegrat, ce are de facut?
deci, pur si simplu nu are loc unde sa il integreze, dupa ce a dat afara oameni, nu a mai plecat nimeni si deci totul este ocupat,
peste numarul de posturi nu se poate trece ptr ca nr este stabilit in fucntie tot de oug 63 si atunci?
poate ar trebui sa mai dea afara pe alticneva ca sa facem loc de reintegrare si apoi, dupa un timp alt fost angajat vine cu decizie de reintegrare, il reintegram si ne jucam de-a uite postul nu e postul ??
iscoditorul a scris:
daca spre ex, o institutie care a facut concedieri cf oug 63 nu mai are posturi vacante pe care ar trebui sa faca reintegrarea dupa ce un concediat a castigat in instanta dreptul de a fi reintegrat, ce are de facut?

Trebuie sa reinfiinteze postul, daca asta a dispus o instanta.

iscoditorul a scris:
peste numarul de posturi nu se poate trece ptr ca nr este stabilit in fucntie tot de oug 63 si atunci?

Ba se va trece, intrucat asa a dispus instanta judecatoreasca.

iscoditorul a scris:
poate ar trebui sa mai dea afara pe alticneva ca sa facem loc de reintegrare si apoi, dupa un timp alt fost angajat vine cu decizie de reintegrare, il reintegram si ne jucam de-a uite postul nu e postul ??

Si-atunci doriti sa va jucati de-a respectam sau nu respectam o hotarare judecatoreasca?

Nu inteleg. Se presupune ca instantele din tara asta ar trebui sa lesine pline de respect cand aud de OUG nr. 63/2010 sau de alte acte normative aberante? Nu, stimate domn, din fericire inca exista justitie. E cam tot ce-a mai ramas in picioare in Romania.
cattalyynn a scris:

am actionat in instanta politia locala craiova si am castigat dreptul de a fi reangajat pe functia avuta in mommentul eliberari din functie si plata salariilor restante.Am vazut astazi pe saitul curtii de apel ,decizia si nu stiu care sunt urmatorii pasi pe care trebuie sa-i parcurg pentru a pune in aplicare sentinta. VA MULTUMESC!!

1. Obtineti o copie legalizate de pe hotararea judecatoreasca.
2. Formulati o cerere catre fostul angajator pentru a dispune reintegrarea dvs in baza hotararii judecatoresti.
3. In caz de refuz, puteti solicita sprijinul unui executor judecatoresc sau sa formulati o plnagere penala impotriva angajatorului.
eu nu zic ca nu trebuie respectata o hotarare judecatoreasca de reintegrare
problema este ca, oricum ai da-o, tot nemultumesti pe cineva, adica
daca nu reintegrezi, nu respecti hot judecatoreasca
daca reintegrezi creand un loc de munca peste nr de posturi alocat institutiei tot de o autoritate - in cazul de fata oug 63 data de guvern - vine curtea de conturi care te ia pe partea de stat de functii si organigrama, vine anfp, vine itm si cine o mai veni
eu intreb care este solutia pe care trebuie sa o adopte, in cazul expus de mine, o institutie aflata in situatia respectiva
aiureala asta au creat-o tot cei care fac legile si le fac pe jumatate
cum va explicati faptul ca unele instante dau solutii de nereintegrare, deci se recunoaste valabilitate oug 63 iar altele nu o recunosc?
tin sa subliniez ca nu sunt nici jurist, nu fac politica, nu tin cu nici un partid si nu judec pe nimeni,
dorinta mea este de a sti cum trebuie procedat in anumite situstii pe care legea sau legiutorul le lasa la interpretarea - subiectiva - a unei persoane
personal, am trecut prin situatii de verificari si controale, am solicitat, de f multe ori, raspuns in scris, de la diverse autoritati care ar fi trebuit sa dea un raspuns referitor la aplicarea unor dispozitii din acte normative: ori nu raspund, ori raspund f tarziu cand deja s-a luat o decizie - corecta sau nu