Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bani dati imprumut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bani dati imprumut

Am dat o suma de x mii euro unui prieten. Am facut cu acesta o chitanta de mana in care se specifica ca eu i-am dat suma x mii euro, el imi lasa garantie masina lui proprietate. Daca pana la data de 15 sept 2011 nu imi inapoiaza suma, masina va fi proprietatea mea. Semnez eu (cel care a dat banii), el (cel care i-a luat si a lasat masina grantie) si un martor (tatal celui care a primit banii). Aceasta chitanta de mana o pot folosi in instanta in caz ca nu voi primi banii inapoi?
Trebuie facuta la notar chitanta?
Multumesc
buna ziua.
in caz de nerestituire a imprumutului va puteti recupera si prin instanta suma imprumutata.
era indicat sa faceti actul de imprumut prin notar , pentru ca va puteati adresa direct executorului judecatoresc in cazul neexecutarii obligatiei de catre debitor.
Da, era bine sa fie facuta la notar acum e mai dificil.