Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PROBLEME REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PROBLEME REVISAL

Sant o societate comerciala, am angajat pe post un jurist cu atributiuni resurse umane, cu calificare in domeniu, dar nu a lucrat doar 2 luni timp in care a facut revisalul "varza". prima luna si-a primit drepturile salariale, a doua luna, cand a si demisionat nu a primit salariu urmand sa-l primeasca la data de salariu. In urma unui control ITM sa descoperit ca acel revisal este transmis si intocmit prost, inspectorul a dat un avertisment in acest sens nu scris ci verbal pt refacerea revisalului cat mai repede altfel la urmatorul control luam amenda. Respectivul angajat a depus cerere in instanta pt neplata salariului, desi a fost anuntat de catre patron sa vina sa refaca revisalul corect si sa isi primeasca salariul, dar nu vrea sa vina. Intrebare : cum pot rezolva aceasta problema cu acest angajat , el vrea banii eu nu pot sa-i dau pentru o munca facuta cu rea credinta, pt ce sa-l platesc? ce pot depune in instanta, pot sa depun o cerere reconventionala pt ca angajatul nu si-a indeplinit sarcinile de serviciu ba mai mult le-a facut varza? Ca dovada nu am decat sa listez din revisal tot ce a transmis eronat. Cine ma poate ajuta, multumesc, o zi buna!
Asa as vrea dar nu se baga nimeni cine vine si vede nu vrea , pana la urma o sa rezolv cumva dar cu cel care a facut probleme cum o rezolv ca vrea salariu ca a muncit pt firma? am proces, cum il trag la raspundere?
Acelui salariat i s-a incetat c.i.m.?
Da, a lucrat doar 2 luni, sept si oct, pe 2 noiembrie a incetat cu 55b, fara sa lase timp sa angajam pe altcineva care sa preia prostia lui.
Singura posibilitate este angajarea raspunderii patrimoniale a acestuia ... trebuie sa dovediti ca a cauzat un prejudiciu societatii prin indeplinirea necorespunzatoare a atributiunilor de serviciu ... daca ITM-ul v-ar fi amendat , atunci amenda se putea recupera de la acesta pe calea unei actiuni in instanta.
Asta e problema ca ITM-ul ne-a iertat pina la un alt control care acum daca stiu ca nu avem revisalul in regula o sa vina cat mai repede si ne amendeaza. Nu pot lista erorile transmise de fostul angajat in revisal ca proba? eu nu vreau decat sa-si refaca ce a facut si pt ce vrea sa fie platit. mulumesc d-l freeelis, pt amabilitate!