Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general invoice cu valoare zero
Discuție deschisă în Contabilitate în general

invoice cu valoare zero

buna ziua

am primit un invoice de la un furnizor din UE cu valoare zero.
bunurile primite gratuit reprezinta monstre pentru expozitie nefuntionale .
cum contabilizez aceste bunuri ?
trebuiesc declarate in 390 si la intrastat ?
multumesc
Mostrele nu se declara in intrastat si nici in 394( intrucat nu au valoare).Contabil pentru evidenta dvs. pe stocuri, le puteti introduce cu cea mai mica valoare ce va permite programul 0,0001 lei de ex.( intrucat nu pot fi introduse cu val.0 in contabilitate) si descarcati valoarea creata pe seama contului 607.Sau le puteti inregistra doar extracontabil intro evidenta analitica(fise de magazie)